| Callmebaby a întrebat:

Am o problemă aparent neimportanta, dar care mă macină de ceva vreme. Am impresia ca profesorul meu de romana a dezvoltat o antipatie pentru mine și nu pot sa înțeleg de ce. Anul trecut, primul an de liceu, am tot încercat să-mi arăt potențialul. Ne spunea ca putem sa ii lăsăm lucrări, comentarii și eu încercam din greu sa le fac cât mai bune. În schimb, în timp ce pe ale colegilor le aducea chiar următoarea ora, de ale mele uita, mi le înapoia târziu și fără niciun sfat. Cu timpul, dezamăgită de mine, de dumnealui, mi-am pierdut interesul. Nu pentru ora, doar ca ma saturasem să-mi fie respinse încercările. Am fost la olimpiada (din dorința mea, nu m-a propus) și am luat locul 5 pe județ cu doar o ora în plus de pregătire cu dumnealui, moment în care am crezut ca am arătat ce pot și nu mai are sens sa ma chinui. Anul acesta mi-a spus într-o pauza ca ar da timpul înapoi sa mai poată sa vorbească cu mine, asa cum o făcea în octombrie de anul trecut, ca după semestrul al doilea mi-am pierdut interesul și eu de nervi în momentul ăla am spus ca eu n-aș da timpul înapoi. A plecat din clasa fără sa mai spună ceva și recunosc ca ma simt foarte rușinata. În aceeași zi, mi-a pus o întrebare legata de ora și am răspuns ca nu îmi vinea atunci cuvântul, la care dumnealui: 'am înțeles, nu ai chef de ora acum'. Ce sa mai fac? Mi se pare ca degeaba spune dumnealui ca atunci eram 'interesata', pentru ca el oricum nu îmi arăta nici măcar un cuvânt de incurajare și sunt sătulă sa încerc sa fiu eleva perfecta, pentru ca pentru dumnealui locul asta e deja ocupat de 'preferata', cea căreia nu-i tace gura cât e ora de lunga și care ma face în mod special sa vreau sa treacă mai repede ora.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Relația emoțională pozitivă cu profesorul este importantă. Dar dta exagerezi după părerea mea. Să înveți pentru tine, nu pentru el. Sunt situri literare ca poezie.ro unde poți să publici când ai apăsări literare. Poți citi literatură cât cuprinde de pe net.