| DarkOrbitMoon a întrebat:

Am o problema. Atunci cand invat nu reusesc sa retin mai nimic, pot sa citesc si de 10 ori aceeasi lectie, ca tot nu sunt in stare sa reproduc nici macar 30% din informatie. Le incurc.
Am incercat sa invat logic, dar degeaba, nu am timp sa-mi fac scheme, ca-i multa materie.
Ce ar trebui sa fac ca sa retin mai usor?

2 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Schimba stilul de invatare. e posibil sa ai o memorie de tip vizual mai dezvoltata. ia o coala de hartie si fa-ti propria reprezentare a informatiei, grafic, ori insiruire cu liniute ori cu reprezentari grafice de tipul celor prezente in acces sau ppt. deci vei retine vizual structurat (grupat ) dupa propriile criterii, fa-ti un fel de fishe, un portofoliu la disciplina cutare, e de munca dar faci o trecere in revista rapida inainte de evaluari.
te va ajuta enorm mai ales la disciplinele la care dai lucrare de control / bac / ex de admitere.
bafta!

| BlackBi a răspuns:

Scrie ce citesti. sau retine macar ideile principale si la test dezvolti daca nu poti retine altfel.