| kpoplovermdm a întrebat:

Am o problema ca sa zic asa.Pur si simplu m-am saturat de scoala mea,m-am saturat de toti profesorii si de toti colegii mei! Cum sa incep? In primul rand, m-am saturat ca toata lumea, in special profesorii sa aiba pretentii extraordinar de mari de la mine.Am participat la toate olimpiadele la care am fost inscrisa(unde am luat punctaje foarte mari), la toate concursurile de cultura generala(fara sa fiu macar intrebata.Adica..in ultimul timp ma trezesc mereu cu cate un concurs pe cap,fie el sustinut si in cel mai saracacios sat din zona). Mereu am invatat bine,la un moment dat doar sa le fac pe plac profesorilor, si ma enerveaza ca niciodata, dar niciodata nu am voie sa gresesc.Ba chiar o profesoara mi-a spus ca ""II ESTE RUSINE CA ESTE PROFESOARA MEA"" si asta pentru ca am zis ""pronume relativ"" in loc de ""adjectiv pronominal relativ"", celelalte raspunsuri fiind toate corecte.Nu mai spun... daca nu stiu o lectie, deja este subiect de discutie in cancelarie "Ia uite la X, nu mai invata.Gata! s-a lasat pe o ureche".Pe langa faptul ca pretentiile sunt uriase, mai am si niste profesori absolut slab pregatiti care vin mereu cu laptop-ul la ore si ne dicteaza 4 lectii odata si vor sa stim toate alea.La fizica si chimie spre exemplu, nu facem niciun exercitiu in clasa tot anul, iar la test ne intalnim de fiecare data cu chestii noi de care nici macar nu am auzit vreodata..si bineinteles ca notele nu sunt atat de bune,exceptand ale mele, deoarece eu stau si ma pregatesc singura in casa si citesc in plus mereu numai de frica lor, a profesorilor.Toate astea sunt valabile si pentru orele de engleza(unde este un dezastru total),biologie(unde am avut media noua, eu stiind absolut TOATA MATERIA din tot semestrul), istorie si inca (,) cateva de care nu imi aduc aminte acum.Toti profesorii cauta sa imi puna note mici mereu inca din clasa a5a,dar din pacate nu reusesc pentru ca eu ma chinui sa le stiu pe toate numai sa nu le dau lor satisfactie.Si nu va mai spun ca toate astea se datoreaza faptului ca fosta mea colega era chiar fiica unei profesoare de ale mele care a incercat sa imi strice media anuala de 10, facand-o pe profesoara de pian sa imi scada nota pe ultima suta de metri (eu obtinand in urma cu o saptamana locul 2 la olimpiada de pian, faza nationala).Am fost mereu in umbra acestei fete, numai pentru ca ea era fata profei.Si asta nu e tot, insa e prea mult de scris si as vrea ca macar cineva sa citeasca ceea ce scriu eu aici si sa imi dea un sfat.Acum astept cu nerabdare sa treaca astea ultimele 4-5 saptamani de scoala(cate-or fi),sa termin mai repede clasa a opta si sa spun fiecarui profesor in parte cat m-a facut sa sufar(pentru ca de fiecare data cand mi s-a spus cate o chestie sau cand a fost cate o nedreptate, am plans foarte mult, ba chiar si in fata lor..si m-am consumat la fiecare prostioara de asta... Voi ce ziceti? Ce ar trebui sa fac? Nu vreau sa-mi mai pese atat de ce zic profesorii, nu vreau sa-mi mai pese asa tare cand iau un 9(pentru ca apoi profesorii zic ca m-am lasat de carte).Nu vreau sa mai stau pana la 12-1 noaptea sa invat si apoi sa ma trezesc la 7 tot sa invat pana la 12 ziua numai sa nu ma lovesc de aceste chestii la scoala.Ce sa fac? Ce sfaturi aveti? VA ROG, AJUTATI-MA!

Răspuns Câştigător
| klaudyya a răspuns:

Am avut si eu o colega ceva in genul tau in generala si se chinuia sa faca fata la tot, plus ca vea o situatie mai dificila si acasa. Parerea mea este ca asa s-au obisnuit din clasa a 5-a, ca tu inveti foarte bine, iar daca la un test sau ceva gresesti, cred ca te-ai culcat pe o ureche ca ai deja note mari, termini generala si nu-ti mai pasa. Dar eu sunt convinsa ca nu esti asa din ce ai spus mai sus, doar ca esti om si ai zile mai bune sau mai proaste in care uneori poate din neatentie dai un raspuns gresit. Eu am doua sfaturi: ori incerci sa vorbesti cu un profesor, care crezi tu si sa-i explici toate astea si anume ca tu inveti si ca nu ar trebui sa se supere daca mai gresesti etc., sau mai astepti sa treaca cateva saptamani si scapi. Stii cum e: ai suportat atata timp mai suporti putin.
Sper sa se rezolve problema, oricum nu baga in seama toate prostiile. Tu stii ca inveti bine si o faci pentru tine si pentru viitorul tau nu pentru profesori. Sper ca te-am ajutat te pup:*

6 răspunsuri:
| RexCuParuCret a răspuns:

Spune problema asta si profesorilor ca te-ai saturat si daca nu le convine sa-si caute alt elev care sa mearga la olimpiadele lor.

| L0v3isTheWaY a răspuns:

Buna!
Iti pasa prea mult de parere profesorilor.Tu trebuie sa inveti pentru tine si cat crezi tu ca este suficient.
Incearca sa te relaxezi.
Viata e prea importanta ca sa fie luata in serios.
Succes!winking

Acum nu te supara, dar la varsta ta ar trebui sa stii ca "Inca (,) cateva" nu este acceptat chiar daca are (,). Posibil sa fi de o varsta cu mine, chiar nu am spus asta sa te supar, ci doar voiam sa iti fac o corectare eleganta. Poti modifica putin fraza respecitva si iti va iesi ceva mai frumoswinking

| kpoplovermdm explică (pentru LinuxXx):

Buna! Chiar nu am stiut ca "inca (,) cateva" nu este acceptat..cu totii gresim mai mult sau mai putin intentionat sau fara sa cunoastem.Probabil ca si tu, fara sa vrei ai scris "fi" cu un singur "i". Oricum multumesc mult de corectare.Am invatat ceva nouhappy

| Emily990 a răspuns:

Tu inveti pentru profesori?! Invata pentru tine,draga mea,pentru ca atunci cand o sa te angajezi si o sa ai salariul tau n-o sa mai conteze ce credeau candva de tine profesorii! Plus ca,din cate imi dau seama, stai toata ziua si tocesti de frica, iar peste putin timp nu mai stii nimic. Tot ce faci, fa pentru tine, nu pentru a ii multumi pe altii.

| kpoplovermdm explică:

Va multumesc mult tuturor celor care au avut rabdare sa imi citeasca mesajul si sa imi dea sfaturi! Sincer nu ma asteptam ca atunci cand intru iar pe TPU sa vad ca am primit 5 mesaje! Voi tine cont de ideile si incurajarile voastre, iar de maine imi voi schimba putin atitudinea! Consider ca merit sa ma respect putin mai mult si vreau sa termin gimnaziul cat mai relaxant si frumos posibilhappy