| Asdfasdefta a întrebat:

Am o problema! Cand vorbesc cu anumiti oameni, cu care nu prea interactionez des, incep sa ma balbai si de cele mai multe ori nu mai pronunt cuvintele bine. Cum pot sa scap de asta?

Răspuns Câştigător
| Smiiiley a răspuns:

In cartea aceea, probabil ca iti da niste sfaturi, sau nu stiu, pentru ca nu am citit cartea.Numai pierde timpul cu lecturi,si pune in practica lucrurile pe care le-am mentionat in primul comentariu. Daca ai o prietena buna, te poate ajuta sa-ti invingi frica de straini, sau de persoane cu care vorbesti mai rar, si cu care iti vine foarte greu sa porti o conversatie.Cel mai important este sa fii TU, si sa nu incerci sa folosesti cuvinte mai complicate, doar ca sa impresionezi.Nu sta sa-ti alegi cuvintele, fii naturala atunci cand discuti cu cineva.Depinde de tine, daca pui sau nu sfaturile astea in aplicare.Degeaba citesti sfaturi,si iti imaginezi cum e sa porti o conversatie fara emotii, daca nu pui nimic in practica. Exerseaza, exerseaza, exerseaza! Ofera-te voluntara sa prezinti un proiect in fata clasei, sau atunci cand stii raspunsul(cand crezi ca il stii ), ridica mana.Numai fii timida! Sunt sigura ca nu esti asa in realitate, ca poate cu mama, sau cu prietena ta cea mai buna iti vine mai usor sa vorbesti.Trebuie sa te gasesti pe tine insuti, si sa nu te mai lasi influentata de alte persoane!

9 răspunsuri:
| Ucenicul a răspuns:

Uita-te la the kings speech laughing

| Liviu_2019 a răspuns:

Inseamna ca esti timid/a. Incearca sa exerxezi mult cu oameni necunoscuti si ai sa vezi ca dupa o anumita perioada o sa scapi de problema asta. Ti-o spun din proprie experienta, alta varianta nu ai la indemana.

| alin_9439 a răspuns:

Singurul lucru care il poti face e sa te calmezi si sa nu tea mai emotionezi bafta sper sa te ajutebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inspira 1, 2 expira 1, 2, 3.
Este de la emotii, ce poti sa faci e sa te calmezi si sa intri in discutie.
Si mie mi se intampla, si e ciudat sa imi aud vocea in felul ala eu fiind vorbareata si dinamica.

| Cherilyn a răspuns:

Si mie mi se intampla...
Crede-ma, vorbele gen "Ai incredere in tine!" "Ai mai mult curaj", nu prea ajuta.
Chiar daca ma gandesc la faptul ca nu ma mananca nimeni, tot ma blochez, mai ales daca ma privesc si alti oameni. :c
La un moment dat am citit cartea psihologica " Cum sa ne eliberam de frica de ceilalti" si pot sa spun ca mi-a dat ceva incredere.
Numai bine si mult succes, iti recomand cartea daca vrei sa schimbi ceva!

| Asdfasdefta explică (pentru Cherilyn):

Si eu am cartea aceealaughing dar nu prea m-a ajutat.

| Cherilyn a răspuns (pentru Asdfasdefta):

Atunci, cred ca merge exersand, cum a zis Liviu. happy am sa-ncerc si eu, ca n-am nimic de pierdut.
Si asa, m-am saturat sa mi-o ia altii inainte pentru ca n-au astfel de probleme...

| Smiiiley a răspuns (pentru Asdfasdefta):

In cartea aceea, probabil ca iti da niste sfaturi, sau nu stiu, pentru ca nu am citit cartea.Numai pierde timpul cu lecturi,si pune in practica lucrurile pe care le-am mentionat in primul comentariu. Daca ai o prietena buna, te poate ajuta sa-ti invingi frica de straini, sau de persoane cu care vorbesti mai rar, si cu care iti vine foarte greu sa porti o conversatie.Cel mai important este sa fii TU, si sa nu incerci sa folosesti cuvinte mai complicate, doar ca sa impresionezi.Nu sta sa-ti alegi cuvintele, fii naturala atunci cand discuti cu cineva.Depinde de tine, daca pui sau nu sfaturile astea in aplicare.Degeaba citesti sfaturi,si iti imaginezi cum e sa porti o conversatie fara emotii, daca nu pui nimic in practica. Exerseaza, exerseaza, exerseaza! Ofera-te voluntara sa prezinti un proiect in fata clasei, sau atunci cand stii raspunsul(cand crezi ca il stii ), ridica mana.Numai fii timida! Sunt sigura ca nu esti asa in realitate, ca poate cu mama, sau cu prietena ta cea mai buna iti vine mai usor sa vorbesti.Trebuie sa te gasesti pe tine insuti, si sa nu te mai lasi influentata de alte persoane!

| Smiiiley a răspuns:

Daca ai probleme in comunicarea cu cei din jur, inseamna ca nu prea interactionezi cu ei.Ar trebui sa iesi mai mult, sa socializezi. Timiditatea nu e buna deloc.Incearca sa nu te izolezi de ceilalti, fa-ti prieteni noi. Poti exersa pe strada :intreaba pe cineva cat e ceasul, sau pe unde trebuie sa mergi, ca sa ajungi la o anumita adresa, chiar daca o stii, doar sa rezolvi problema asta cu timiditatea. Daca esti stresata in momentul in care porti o discutie, e mai mult probabil sa te balbai sau sa vorbesti mult si prost.Mult succes!happy

| DraGutZUul a răspuns:

Daca esti putin balbait cand vorbesti cu anumiti oameni(cam ca mine) trebuie sa citesti f mult. Orice fel de carte.SUCCES!