| Dafii a întrebat:

Am o problema cu ai mei straight face. Faza e ca, la scoala invat bine iar azi cand m-am trezit pe la 7 si un sfert am stat sa ma aranjez pana la 8 aproape. Sngura zi in care am intarziat atat de mult... Si eram super grabita incat am plecat nervoasa si zic ei, am fost obraznica. Ma rog, azi cand am venit am rugat-o pe mama care se pregatea sa mearga la servici sa se opreasca la un magazin care este in drumul ei catre servici si a inceput sa-mi scoata ochii ca nu merge sa-mi ia niste haine pentru faza de azi. Eu nu am multe haine am o pereche de blugi scurti si atat straight face ca pantaloni ca tricouri am destule thinking ca sa zic asa... Si imi doream mult sa mergem si, am inceput sa plang ca imi doream mult si asa s-a facut tamtam ca nu imi cumpara. Eu de cateva zile nu mai ies afara, pentru ca imi e rusine sa ma imbrac cu aceleas haine de aproape 2 veri, si plus ca toti prietenii mei se imbraca diferit si au multe haine. Trecand peste asta, tata mereu e numai cu scoala, ma pune sa invat mereu mereu mereu. Eu inteleg, ca trebuie sa invat si ca am nevoie de scoala si invat am note mari numai 9 si 10 cu mici exceptii ca am luat un amarat de 4 dar fara sa fiu vinovata. La ore sunt activa si raspund, imi fac si temele iar acum ca se apropie teza... aici voiam sa ajung. Ieri eram pregatita sa ies afara, cand vine tata si imi zce :" maine te apuci sa inveti pentru teza, facem recapitulare din toata materia ". Cand l-am auzit mi-a picat fata. Profu' nici nu facuse cu noi recapitulare si nici nu ne-a dat ce sa invatam. Tocmai azi ne-a zis straight face. Si normal ca weekendu-ul e compromis ca si saptamana asta normal. Nu ies pentru ca mi-e rusine cu hinele mele pe care le imbrac de aproape 2 veri si trebuie sa si invat, dar invatatul nu este o problema pentru ca sunt constienta ca teza inseamna mult si invat pentru ea. Inafara de teza, tatal meu este foarte autoritar cand vine vorba de scoala si mereu a cearta aiurea, nu xista zi in care sa nu plang din cauza asta crying. Ce sa mai fac? Mama nu mai vrea sa imi cumpere deloc niste haine no, o pereche de pantaloni ceva acolo crying iar tata e mereu cu scoala crying. ce sa mai fac?

Răspuns Câştigător
| biancapisica a răspuns:

Sunt si eu intr-o chestie asemanatoare cu asta... La un moment dat se invata cu notele bune si comportamentul de ingeras incat orice faci si cat de bine il faci nu mai are farmec, te inteleg perfect. Asta cu hainele, incearca sa-ti impui parerea. Altceva nu ai ce pierde, din cate vad nu prea te lasa afara si presupun ca nua re cu ce te pedepsi. Calculatoarul, pff, te-ai putea obisnui cu pedeapsa asta. Nu te sfatuiesc sa devii o rebela destrabalata, dar trebuie sa te impui la un moment dat vor intelege. Eventual ai de ales intre a astepta momentul oportun sa le explici calm ce te deranjeaza(precum o sedinta de familie) si sa te revolti.
In ambele cazuri nu ai ce pierde. Mai adu si tu argumente cum ca rad copiii de tine ca ai haine de mult timp, ca esti trsita si parca esti o sechestrata in casa, si altii care iau numai 3 si 4 parintii lor nu sunt asa si bla bla bla si daca bagi si niste lacrimi si dramatizezi oleaca s-ar putea sa iasa ceva.
Sper sa se diminueze un pic problema.

6 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Uneori a domina pe cineva este asa placut ca ai vrea sa iti dominezi si copiii numai ca sa arati cat de tare esti. Asa sunt parintii, unii te pun la invatat te ajuta la teme, dar cand meriti sa iti cumpere ceva si cand o duci bine cu scoala nu vad de ce sa nu iti faca nevoile daca ai gresit odata. Ori parintii tai se cred prea dominanti ori vor sa ajungi ceva in viata. Uite sunt copii de bani gata care au note proaste la scoala, fac tampenii la scoala pentru ca sunt bogati si parintii lor ii rasfata, tu de nu ai fii rasfatata cand inveti bine? Daca parintii tai stiu ca suferi din cauza asta si nu le pasa sunt niste nesimtiti, fara mila.

| Dariusuu a răspuns:

Uneori părinți uită să fie părinți și chiar asta ți se întâmplă, îți bagă temele pe gât fără să se gândească ce simți, ce gândești.
Arată-le de ce ești în stare, ia o notă bună în teză și spune-i ce te deranjează.

Să ai grijă de tine!

| Iubibilăă a răspuns:

Mi se pare un caz destul de rar.
Ma cam enerveaza persoanele de acest gen.
De ce nu castigi proprii tai banii?

| Okami23 a răspuns:

Cand ei iti dau bani strangetii si cumparati haine, eu asa faceam

| hecamefrommetalland a răspuns:

Tatăl tău este două lucruri:
1, Un dobitoc tâmpit pe care deja îl urăsc.
2.Un om grijuliu, care vrea să te transforme într-o persoană cultă, cu viitor adevărat.
Mama ta e două lucruri de asemenea:
1.O isterică exasperată.
2.O persoană rănită de propria fiică(așa cum se auto-consideră).
Eu îți recomand să înveți pentru teză, să iei 10 și astfel să profiți de indulgența și fericirea lor pentru a le cere haine, sau probabil că deja îți pregătesc o surpriză...

| Emosiya a răspuns:

Gandeste-te ca nu hainele il fac pe om. Daca schimbi tricourile des, nu o sa se observe ca ai aceeasi pantaloni, important e sa fie curati.Invata sa iei 10 in teza, iar apoi intreaba-i pe ai tai daca meriti sa fi rasplatita.