| cristinna23 a întrebat:

Am o problema cu cea mai buna prietena (imi e si colega de clasa si de banca), de la un timp nu mai suntem atat de apropiate ca inainte, ea parca nu ar mai vrea sa stea cu mine. maine la scoala, noi 2 ar trebui sa fim eleve de serviciu pe scoala, ea m-a "abanonat " si a spus :Eu fac maine cu x si tu faci joi cu y!, dar acea fata cu care mi-a spus sa fac are pe altcineva cu care sa faca si ma simt in plus, cu acele fete ma inteleg bine si astazi prietena a facut scena cu partenerul de 2 ori si ma simt prost sa-i spun dirigintei (iar) de colegutza mea capricioasa, as vrea sa-i spun colegei ce simt cand ma da la o parte si imi impune anumite chestii dar, mie teama ca m-as certa prea tare cu ea si cu altcineva sa ma inteleg in clasa nu am. ce sa fac? FUNDA P. S.: daca imi raspundeti pana maine la ora 10, va-s fi foarte recunoscatoare.

Răspuns Câştigător
| Deny1333 a răspuns:

Draga mea, daca taci si nu spui nimic nu o sa rezolvi ceva. Ti-o spun din experienta. Si eu m-am indepartat de una dintre prietenele mele cele mai bune si pateam tot asa: ma lasa pentru alte colege, nu se gandea si la mine [daca ma raneste] cand facea unele lucruri si uneori reactiona urat doar daca o intrebam "ce faci?" si era nervoasa.
am tacut si am trecut peste greselile ei un timp, ma faceam ca nu observ; dar cand am gresit si eu si am vazut ca imi scoate ochii cu asta am vorbit cu ea si i-am spus tot ce ma deranjeaza, ce face si cum ma simt. parea ca intelege...
pana peste cateva zile cand a tot continuat si ne-am certat rau de tot si mi-a zis ca "Prietenia ta e nula pentru mine.".
m-am simtit oribil dar i-am zis ca-mi bag ceva in prietenia ei si ca vad cat de mult i-a pasat de mine. si s-a vazut ca a durut-o, apoi tot ea a venit la mine si si-a cerut iertare. crede-ma, nu i-as fi cerut eu iertare chiar daca ar fi fost sfarsitul unei prietenii de aproape 2 ani.
eu ti-am dat ca exemplu cazul meu. exemplu pozitiv si negativ in acelasi timp. tu sa discuti calm cu ea si daca nu va sta sa asculte, las-o sa treaca mai departe. prieteni ca acestia vei mai gasi, dar daca iti e prietena intr-adevar, te va intelege si va fi totul ca inainte. daca nu, mai exista si alti prieteni care iti vor castiga incredere. doar... nu tipa la ea, fii calma si incearca sa nu arati cat de mult te doare.
bafta! :*

6 răspunsuri:
| andreeagabriela a răspuns:

Si eu am o prietena cam ca ata insa la mine este un pic diferit.ea este orgolioasa si niciodata nu recunoaste intotdeauna zice lucruri si vrea sa para nepasatoare dar ii pasa de acel lucrul naspa e ca mereu am ajutat-o iar ia mai rar pe mine insa eu i-am zis si mia zic parerea ei insa si eu ma enervam la un moment dat si ridicam tonul iar eu zicea sa nu-l mai ridic si taceam din gura iar dupa un timp cand ne certam iar ea a zipat si i-am zis sa nu mai tipe iar ea mi-a rasp ca ea tipa cand vrea gesturile astea nu le mai pune la suflet pentru ca nu poate sta lipita de tine chiar daca sta cu o alta fata o zi nu inseamna ca te indeparteaza oricum cand va avea nevoie sa se descarce fi sigura ca la tine va veni prima insa nu o lasa sa se foloseasca de tinebig grin

| D3edii a răspuns:

Asculta.Poate nu mai vrea sa-ti fie prietena.si eu m-am certat cu cea mai buna prietena a mea.din o mare prostie(facuta de mine.) si acum nu mai vrea sa ne impacam.ai face foarte bine sa-i spui ce crezi ca se intampla cu ea si de ce.pana nu e prea tarziu si veti regreta amandoua fapta provocata cred din vina amandurora.
Sper ca te-am ajutat!happy
Funditzsa?smug

| cristinna23 explică:

Nu stiu, nu as vrea sa ma simt cu un dusman in plus in clasa, o sa ma mai gandesc

| cristinna23 explică:

Multumesc mult pentru ajutor

| cristinna23 explică:

Am vorbit cu ea si mi-a spus ca sta cu acea fata, fiindca vrea sa afle niste lucruri despre un baiat si mi-am dat seama ca am exagerat si eu un pic.

| anky13 a răspuns:

Uite prin asta am trecut si eu e foarte greu insa poate nu mai vrea sa fie prietena cu tine dar trebuie sa o intrebi ce s-a intamplat intai. Insa nu trebuie sa te lasi doborata de asta mergi mai departe.