| Anoniim56M a întrebat:

Am o problemă. De când mi-a venit ciclul (acum câțiva ani) niciodată nu mi-a venit regulat, adica se întâmplă să nu-mi vina 3 luni chiar. Uneori imi vine mai devreme cu 7 zile sau mai târziu tot în jur de 7 zile. Deja imi fac griji ca nu mi-a venit de 2 luni, nu iau pastile, stresata nu sunt, mananc corespunzător... Ce pot face?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta inseamna ca ciclul tau este de tip NEREGULAT si vine numai cand vor hormonii tai!

Nu poti face nimic, il astepti sa vina... cand vrea el!

Pe lumea asta sunt 2 tipuri de ciclu menstrual, ambele normale si sanatoase:

- de tip REGULAT - cand ciclul vine lunar, fix la acelasi numar de zile si
- de tip NEREGULAT - cand cilul vine aleator, dupa cateva saptamani sau luni.

Esti pregatita cu tampoane tot timpul la tine si cand iti vei incepe viata sexuala, folosesti INTOTDEAUNA PREZERVATIVUL fiindca nu se poate tine nici un fel de calendar sau aplicatie, deci nu se pot calcula ovulatia si nici perioada fertila.

| Floridori a răspuns:

Daca ai peste 16 ani, ar trebui sa vizitezi un endocrinolog, deoarece ciclurile neregulate se datoreaza dezechilibrelor hormonale.Aceleasi dezechilibre pot cauza si disfunctii sau afectiuni ale aparatului reproducator.

Endocrinologul iti va recomanda o serie de analize, iar dupa ce ai rezultatul acestora, te intorci la el. Dupa concluziile endocrinologului, mergi si la un ginecolog.

Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil este ceva hormonal, și eu am trecut și încă trec prin asta
cel mai bine este sa mergi la un medic sa vadă ce ai. Mie la început mi-a fost rusine dar acum nu regret deloc pentru ca am aflat ca am ovare polichistice. Deci cel mai bine mergi la ginecolog și o sa îți dea un tratament in funcție de ce ai

| cristi7806952 a răspuns:

Neaparat analize e posubil sa fie ceva