| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. De cateva saptamani ma ameninta un baiat (sa il numim "Ion") ca ma bate etc. Pe un motiv banal. (Varul lui ma injura pe Facebook ca nu ii dau bani pe un joc si eu nu ii iI-am raspuns la mesaj si el i-a spus lui "ION" ca eu m-am luat de el. Astazi cand eram la scoala a venit a inceput sa ma impinga si eu am incercat sa pastrez distanta. Cand am observant ca vrea sa sara la bataie m-am pus in pozitie de "box" si (eu am un Sprey de autoaparare la mine tot timpul pe care il am la spate). Si s-a vazut, iar un tovaras de al lui la tras in spate pe Ion cand l-a vazut. Problema este ca nu stiu ce sa fac daca sare la bataie si nu am timp sa scot sprey. Nici nu prea stiu sa ma bat.

Răspuns Câştigător
| kar1GaNNN a răspuns:

Dă-i in el ca in sacii de fasole ca de nu te calcă în picioare. Niciodată nu m-am lăsat să șmecherașii ăștia. Dacă vede ca ai tupeu te lasa in pace. Eu zic sa lasi dirigintele ca nu te va lua in serios si ai doar de pierdut. Bate-l in afara școlii daca nu vrei sa ai probleme.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Blocheaza-i pe cei care te supara pe FB
2. Plateste-ti datoriile!
3. Evita sa sari la bataie sau sa lovesti primul, ca sa nu fii acuzat ca tu ai provocat bataia.
4. Asigura-te ca ai martori cand se intampla ceva
5. Evita sa folosesti un spray cu ardei sau lacrimogen, ca-i ilegal si poti avea necazuri mari cu Politia.

| sierra1 a răspuns:

Nu-ți face dreptate singur! Du-te la diriginte, la director și vor rezolova problema.
Dacă e cazul spune-le părinților și se poate ajunge la poliție. Dar in nici un caz : nu-ți face dreptate singur!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dă-l în pwlă de spray!
Dacă mai sare la tine, lasă frica deoparte și dă-i până se satură.
Iar dacă o iei tu, nu e nici o problemă.
În viață nu contează dacă o dai sau dacă o iei, ci contează să nu te lași călcat în picioare de nimeni.
Nu-mi spune că ți-e frică de un pumn în gură. E un pumn, ce naiba! Esențial este să ripostezi!

| Kerre a răspuns:

Situația aceasta este mai complicată, dar nu fără soluții. Nu fi niciodată inițiatorul conflictului. Încearcă totdeauna să aplanezi conflictul și nicidecum să-l aprinzi. Daca nu stii sa te bati poti invata oricand si oriunde, incearca sa-i gasesti intotdeauna punctele slabe ale inamicului dupa sa le ataci!