| Emiluner a întrebat:

Am o problemă. Eu nu stiu sa dau replici. Dacă un copil se ia de mine efectiv eu stau si tac. Nu imi vin replici pe moment și nici măcar bune nu sunt. Am căutat și pe net să le invat ca la carte, dar când le zic tot nu sunt bune. Și dacă o iau la bătaie tot eu sunt de vină și mi-e teama să nu imi pierd ceilalți prieteni. Ea ma umilește în fața celorlalți prieteni dar pe ei nu prea îi interesează ce zice ea. Tot prieteni imi rămân.
Dar ma deranjează umilirea și nu stiu ce să fac ca să ma apar prin vorbe, niciodată n-am stiut cum să fac și nu cred ca imi va ieși vreodată.
Ce ziceti să fac?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te umileste o pustoaica? se vede ca esti copil

| Emiluner explică (pentru mgtow):

Eu nupțial cerut hate da?! Când o să pun întrebarea,, cine vrea să îmi dea hate? "
Atunci ca dai, Io am cerut ajutor nu critici,
Io nu sunt genul de persoana care să se ia de ceilalți, de-aia îmi este și greu să ma apar
Da românii așa sunt, N-ai ce face

| mgtow a răspuns (pentru Emiluner):

Nu e hate, era o intrebare

| CristianCRS a răspuns:

Sincer un copil/om care se ia de cineva fara motiv este un prost și de multe ori ai o putere mai mare asupra unui prost atunci cand taci si nu ii dai importantă. Prostii se pricep foarte bine sa te aducă la nivelul lor daca intrii in jocul lor. Asadar daca nu ai aptitudini sociale extrem de dezvoltate pentru "a face pe cineva din vorbe", este de preferat sa nu spui nimic si sa ignori fara sa ai nici o reactie. O replica puternica si civilizata dar care are efect este " Aleg sa nu ma cobor la nivelul tau " si atat fara alte raspunsuri fara injuraturi sau alte reactii. Cei din jur care au un minim de creier vor face repede diferenta intre doi oameni care se confrunta.

| Reghqen a răspuns:

Nu trebuie să te înghețe nimeni, spune și tu prima prostie ce îți trece prin cap, numa să nu stai și să taci deoarece nu se va opri niciodată crede-mă, cu cât o ignori cu cât continuă și mai tare, fii spontan, fă-o tu de râs, vezi ce îți zice și spune-i tu ceva să tacă din gură, să o îngheți.
Si eu eram așa înainte și am început să fac exact cum am scris mai sus, și cu timpul înveți singur replici, ideea este să răspunzi mereu, să nu taci niciodată.
Important este și modul în care le spui, dacă le spui în mod încrezutor normal ca o să continue, spune-i replici serios, uităndu-te în ochii ei și apoi uitate și la prietenii tăi și incepi să râzi așa o să râdă și prietenii tăi cu tine de ea și o să o îngheți de tot.

| Wozzi a răspuns:

Deci, ii spui asa "Arata-mi unde am intrebat" si gata se rezolva sau "Cine a intrebat?"