| CookieDipRo a întrebat:

Am o problema foarte mare. Parintii mei nu ma lasa sa fac ce facultate vreau eu. Imi impun sa fac o anumita facultate pentru ca "am bagat atatia bani in meditatii si nu degeaba". Efectiv nu stiu ce sa fac...

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

La varsta facultatii esti major deci parintii nu-ti mai pot impune ce drum sa alegi in viata. E alegerea ta. Ei nu te pot obliga dar te pot convinge.
Ai curaj si spune-le ce vrei dar explica-le frumos astfel incat sa te inteleaga. Fii tu mai convingator decat ei. E important ca in viata sa faci ceea ce iti place, ce te pasioneaza, pentri a putea munci cu placere.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Meditațiile au fost pe bani ca să termini liceul.
Viața ta viitoare nu trebuie să depindă de acea cheltuială.
Numai din discuție cu părinții.
O facultate nu este ușoară chiar dacă îți place ceea ce înveți.
Dacă nu îți place și înveți forțat, poate nu mai poți învăța, eșec!
Asta să înțeleagă.
Nu te lasă la facultatea la care vrei tu, nu te duci la nici o facultate.
Le spui asta.

| Andreeush a răspuns:

Tu trebuie să decizi ce facultate vrei să urmezi. Părinții tăi nu te pot obliga atâta timp cât ești major.

| Donsavas a răspuns:

Dacă încă esti la liceu, mergi la consiliere, la psihologul școlar. El este singurul in masura sa te consilieze educațional și vocational, nu părinții tai!