| ZebraGalbena a întrebat:

Am o problema la pc, ma poate ajuta cineva va rog? Mi se stricase sursa si am schimbat-o cu una noua, am pus-o, e buna, calculatorul porneste dar nu apare nimic pe ecran. Am conectat tot ca la carte si nu mai stiu ce sa ii fac. am incercat si sa amestec ramii intre ei si tot degeaba. ce ar trebui sa fac? Trebuie sa fac ceva urgent la el. help?

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Porneste unitatea doar cu procesorul montat fara nici un periferic, ram, placa video etc. si eventual inainte sa faci asta scoate si bateria de BIOS si il lasi asa 5 minute. Dupa ce ai pus la loc bateria de la BIOS porneste-l si daca ai buzzer ar trebui sa primesti 3 beep-uri consecutive, daca primesti asta incearca sa montezi 1 memorie RAM si incearca sa il pornesti pe integrata sa vezi daca iti apare ceva pe ecran.

Daca nu iti apare nimic mai incearca inca o data, daca nu reusesti nimic exista posibilitatea ca placa de baza sa fi crapat si ea odata cu sursa.

| ZebraGalbena explică (pentru Intruder19):

O sa incerc, multumesc happy