| Clamidia a întrebat:

Am o problema si nu stiu ce sa fac, am o relatie de 9 luni si nu stiu simt ca totul s-a schimbat intre mine si el, la incepul el ma iubea foarte mult adica simteam asta, statea lipit de mine si ma chema mereu afara, acum de ceva timp eu il chem afara si el spune mereu ca are treaba, sau ca nu are chef sa iasa, dar mai iese dar sta maxim 30 de minute sau o ora. Poate e vina mea si nu stiu ce sa fac sa il apropii mai mult de mine, daca ii spun ceva dragut, sau ii trimit o poza pe Instagram imi da seen si spune ca nu a apucat sa raspunda, mi-a venit si varianta ca are pe altcineva dar stiu ca nu are, pentru ca am incredere in el. Cand vrea sa doarma si il rog sa mai stea 10 minute spune ca nu, ca e obosit, na cred si eu ca e obosit, tot ce imi doresc e sa isi petreaca mai mult timpul cu mine. Cand il sun dupa 5 minute sau chiar mai putin imi spune ca ma suna mai tarziu ca merge la baie sau nu stiu ce si vorbeste putin cu mine la telefon. Am incercat sa ii spun ce simt si a spus ca s-a schimbat din cauza mea, ca asa eram si eu la inceput, dar nu eram asa, adica la faza cu vorbitul la telefon sau cand ma culc. Nu prea voiam sa ies afara cu el deoarece statea cu o gasca si mie nu imi prea placea, si na. E prima mea relatie serioasa si nu vreau sa il pierd. Imi spunea doar vorbe frumoase iar acum aud foarte rar, imi spunea inainte ca vrea sa stea toata viata cu mine, si tot asa. Si l-am intrebat azi daca el crede ca vom mai fi in viitor. Si el a spus ca nu stie, ca e mult de azi pana maine. Ma afecteaza mult comportamentul lui si nu stiu ce sa fac, e vina mea? Ce am facut oare asa de rau. Nu l-am mintit sau inselat, l-am ascultat.
Plang mereu din cauza ca imi e frica sa nu spun nimic sau sa fac ceva gresit si sa il pierd.
Mi-am lasat si cativa prieteni pentru el, il iubesc mult.

Răspuns Câştigător
| Alexuţ02 a răspuns:

Oricum, nu te grăbii, nu e nimic pierdut... poate trece printr-o perioadă mai proastă, poate e încărcat psihic în legătura cu ceva, cine ştie, nu te grăbii, atâta tot, ai răbdare cu el, înţelege-l.

Răspuns Apreciat de Editori
| Alexuţ02 a răspuns:

Te înţeleg, ai făcut sacrificii pentru el, ţii la el, i-ai făcut toate "poftele" şi ai fi dispusă să renunţi la orice prieten, prietenă pentru el, mă gândesc că nu ai primit mereu asta în schimb sau te-ai lovit de un refuz şi ai acceptat să faci cum vrea el.

Vezi tu, după ceva timp lucrurile într-o relaţie se schimbă, mult, foarte mult şi cel, cea care are de suferit mai mult e persoana care a făcut mai multe sacrificii pentru relaţia asta.

Normal că te afectează, când ţii la o persoană şi te tratează cu "fundul" nu e frumos, te doare, normal că plângi, aşa arăţi că ţii la cineva.

Spune-i că vrei să vorbiţi serios într-o zi, spune-i ce te deranjează, fă să te asculte cumva şi dacă nu mai merge. nu trebuie să stai să te sacrifici pentru ceva ce nu mai e ( atracţia ).
Normal că la început totul e frumos, vă cunoaşteţi, sunteţi încântaţi de respectiva relaţie dar după un timp când deveniţi foarte foarte apropiaţi şi ştiţi cam totul unul despre celălalt. lucrurile se cam schimbă. să zic aşa.

Câteodată, cel mai bine e să renunţi la timp până nu te distrugi deloc, asta nu e iubire, iubirea nu e despre a te sacrifica iar celălalt să te calce în picioare, iubirea e despre egalitate, căldură sufletească când vorbeşti cu persoana respectivă, dar cel mai mult important e despre înţelegere, cum vă respectaţi unul pe celălalt şi cum vă înţelegeţi.

| Clamidia explică (pentru Alexuţ02):

Nu vreau sa renunt la el, L- am intrebat de cateva ori daca are pe altcineva sau nu ma mai place, si vrea sa se desparta de mine dar nu site cum, el mi-a raspuns ca daca avea pe altcineva imi spunea in fata, sau daca vrea sa se desparta, in general el este direct, se deschide usor fata de mine.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Clamidia):

Am înţeles, ştiu că nu vrei să renunţi la el, dar te întreb sincer, tu. ca persoană, mai poţi psihic? eu unul în locul tău aş fi terminat psihic şi chiar dacă mi-ar fi greu aş renunţa la persoana care-mi cauzează atâta rău. o să zici "vorbe, din gură e uşor" da, ştiu că din gură e uşor dar trebuie puse şi-n practică.

Încearcă să fi puţin de tot distantă cu el poate se trezeşte la viaţă şi-şi dă seama că există o persoană care chiar îl iubeşte cu adevărat şi ţine mult la el.

| Clamidia explică (pentru Alexuţ02):

Multumesc foarte mult pentru sfaturile date, o sa am răbdare cu el, la asta m-am gandit si eu, poate are o perioadă mai grea, având în vedere el munceste si isi ajuta familia, a mai avut el o perioadă proasta dar si a revenit. Astept si na cine stie. poate nu se va mai comportă asa cu mine.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Clamidia):

Altceva nu poţi face, cel puţin deocamdată. mult noroc în dragoste şi să treceţi cu bine peste.

| Alexuţ02 a răspuns:

Oricum, nu te grăbii, nu e nimic pierdut... poate trece printr-o perioadă mai proastă, poate e încărcat psihic în legătura cu ceva, cine ştie, nu te grăbii, atâta tot, ai răbdare cu el, înţelege-l.

1 răspuns:
| Freya1 a răspuns:

Ce tie nu iti place altuia nu ii face.
Daca te simti cu musca pe caciula ca ai exagerat cu ceva sau ai facut si tu la fel poti sa incerci sa mai rezolvi ceva. Daca insa tu ai fost ok cu el si el se comporta asa mai bine renunti.
El poate sa aiba pe altcineva chiar daca ai tu incredere in el sau nu.Cum poate de altfel si sa pastreze distanta ca sa te saturi tu si sa il parasesti pentru ca s-a plictisit si nu stie cum sa zica.
Motive si cauze sunt multe.De foarte multe ori baietii se simt constransi de responsabilitate si daca te place, il atragi si tine la tine poate sa se comporte asa din teama ca o sa il constrangi curand si nu o sa mai aiba spatiu. Daca nu e asta inseamna ca pur si simplu si-a dat seama ca nu te place dupa ce a inceput sa stea cu tine.
Daca el nu vrea sa comunicati iar tu nu poti sa rezolvi nimic renunta pentru ca e doar un factor de stres.

| Clamidia explică (pentru Freya1):

Am stat cu el de vorba si i-am dat timp de gândire dacă el tine cu adevarat la mine si vrea ca relatia asta sa ajunga undeva. Prima dată m-a facut nebună dar după m-a intrebat daca il iubesc. I am zis ca da si l am întrebat si eu iar răspunsul lui a fost "Te iubesc foarte mult ".
Eu l am întrebat de mai multe ori ca nu are timp de mine si a spus sa il inteleg ca are treaba si tot odată scoala si vine obosit. Poate ca e si vina mea ca nu l am inteles destul. Mă întreabă in fiecare seara dacă am plâns sau dacă am pățit ceva, adică isi da seama singur de asta. Și îmi spune că mă spune mamei sa dorm noaptea cu ea sa nu mai plâng? Sau dacă imi spune ca nu ii place sa plâng, ii spun ca, dacă vrea, să găsească pe altcineva iar el imi spune "De ce sa gasesc pe altcineva dacă te am pe tine"
Poate chiar ma iubeste iar eu sunt o nebună si ii spun toate tampeniile.

| Freya1 a răspuns (pentru Clamidia):

Exista oameni ce iubesc in felul lor.
Uite in fosta mea relatie nu pot sa spun de fostul "baaa nu ma iubea".Ma iubea dar in felul lui sti...Adica era absent, nu imi oferea afectiune, nu prea era atent cu mine dar el de tinut tinea la mine doar ca era timpul, ani (ca aveam 8 ani de relatie).
Problema a fost ca eu nu am putut sa accept felul lui de a iubi pentru ca eram firi diferite.La mine si dupa 10, 15 ani trebuie sa fi iubaret, atent, jucaus, indragostit ca eu asa sunt si asa ma manifest iar daca nu a fost asa pentru ca nu am comunicat suficient sau el nu a fost capabil sa inteleaga sau sa faca altfel ne-am despartit, dar am inteles ca asa e el si nu i-am purtat pica nici o secunda.Asta a fost si discutia cand ne-am despartit: "Suntem persoane diferite,am tras ani de zile sa ne contopim in unul dar tu percepi dragostea diferit de mine si nu se mai poate", si aia a fost.
De asta spun, vorbeste cu el si vezi ce are pe suflet, daca vrea sa schimbe ceva, daca poti sa accepti felul lui de a fi iar in caz contrar daca tot nu se poate sa pleci.