| Defalucy a întrebat:

Am o problema si va rog să mă ajutati fara sa judecati. Am 14 ani si nu am prieteni deloc.Mă inteleg bine cu oamenii în general, nu mă cert, dar nu am prieteni deloc.Stiu că trebuie să fiu mai sociabila,dar cum? Nu pot opri oamenii pe strada, prin scoală...
Nici nu stiu ce sa fac.Si acum va rog sa nu mă judecati dar am avut o prietena din clasa.M-am inteles bine cu ea,dar ea profita de mine sa ii dau diverse lucruri si sa stau cu ea. Plus că minte mult. Ce mă deranjeaza la ea pe lângă asta e că vorbeste destul de tare,rade când nu trebuie,bârfeste si zicea înainte că nu ii pasa de nimeni din clasa in afara de mine,lucru cu care nu sunt de acord,pentru că eu vreau sa am mai multi prieteni, nu sa stau mereu cu ea si într-o zi i-am spus lucrurile astea si nu am mai stat cu ea o perioada. Dar, chiar mă simteam ...incomod.E foarte rău sa stau mereu chiar singura -singura asa că am inceput sa stau din nou cu ea. Stiu că asta e gresit.
Stiu că eu fac greseli in comportament si probabil de asta nu am prieteni, dar ce greseli fac? Nu stiu cum ar trebui să mă comport in societate, ce sa fac.
Va rog sa îmi dati niste sfaturi.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

înscrie-te în tot felul de cercuri și activități unde să cunoști oameni noi și cu care să faci activități împreună

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa deschizi gura si sa intri in vorba si cu alte fete, care nu sunt barfitoare, ai putea pretinde ca le ceri ajutorul la o tema, sau ca le ceri un sfat.
Asa se leaga prieteniile!

| Sofer a răspuns:

Ai o personalitate diferita fata de ei și de asta nu reușești sa ai prieteni ca nu îți sunt pe plac.

| Donsavas a răspuns:

Greșești ca alegi sa vezi doar partea proasta din oameni. Dacă alegi să vezi partea bună,iti vei face multi prieteni,daca le vezi doar negativitatea(care există la toata lumea,de multe ori,inconstient) vei ajunge sa te izolezi de oameni pe principiul ca iti vor face rau, cand de fapt tu vei fi cea care isi va face rau, cand va alege să se îndepărteze de oameni pentru ca atunci nu te vor mai judecă ei, te vei judecă tu. Întotdeauna noi suntem cei mai mari critici ai noștri si daca vedem negativitate în oameni, este pentru ca doar asta ne am invatat sa vedem.

| DanTeSkies a răspuns:

Sincer, nici eu nu am prea avut mulți prieteni in clasele 5-8 dar nu era neapărat vina mea, pur si simplu nu erau anturajul meu, aveam personalități mult prea diferite. Dacă în clasa ta pur si simplu nu esti compatibilă cu nimeni nu înseamna neaparat ca e vina ta, ci doar simplu fapt ca personalitatea ta nu se potriveste cu a lor. Parerea mea este ca o să-ți faci prieteni în viitor când o să schimbi clasa/mediul.