| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, urgenta, am 1, 78 si 74 kg, mama crede ca sunt subnutrit (eu fiind in realitate foarte gras) si ma indoapa cu tot ce are pe mana, sa spun odata "Nu ma mai indopa si intelege odata ca nu imi e foame" si tot iadul iese la suprafata.Ma duc la sala ~3 ori pe saptamana dar nu are niciun rezultat.Ce fac? Nu vreau sa mor gras, si cu mama in casa alta optiune n-am. CE FAC?

Răspuns Câştigător
| Kerre a răspuns:

Deci sa incep cu inceputul.

1. Nu, nu esti subnutrit, esti subnutrit cand ai de exemplu 1. 80cm - 50kg, atunci poti zice ca esti subnutrit adica esti foarte slab, mama ta crede gresit si trebuie sa ii arati adevarul, cauta pe diferite site-uri despre cum sta treaba cu alimentatia si cand esti subnutrit si cand nu esti.

2. Daca vrei sa slabesti trebuie sa fii intr-un deficit caloric, nu conteaza ca mergi tu la sala de 3 ori sau de 10 ori, daca nu vei fi intr-un deficit caloric atunci NU vei slabi! In gereal miscarea adauga doar un - in totalul tau final de calorii, de exemplu daca pentru a slabi ai nevoie de aproximativ 2000 calorii si tu ai consumat 2150 pai atunci poti face cardio pentru ca corpul tau sa foloseasca acele calorii ca energie pentru a sustine activitatile fizice. Deci daca ti-ai pus in gand sa slabesti poti incepe prin a-ti calcula necesarul caloric pentru mentinere ( sunt multe astfel de calculatoare pe google ) si scade aproximativ 500 calorii pentru a slabi aproximativ 500g/saptamana. De pe acum te anunt ca nu exista nici un fel de "tratament" special pentru a scapa de grasime, doar operatii, daca vezi prin magazine creme/pastile etc care iti promit ca arzi x grasime in y timp atunci sa stii ca nu este adevarat deloc!

3. Daca mergi la sala si nu ai nici un rezultat in privinta cresterii masei musculare atunci inseamna ca ceva nu faci bine. Daca vrei sa cresti rapid in masa musculara, si cand spun rapid ma refer la cateva luni sau chiar ani de antrenament trebuie sa urme 3 reguli de aur: Alimentatia, Odihna, Antrenamentul, daca nu vei respecta una dintre cele 3 reguli atunci te chinui degaba.
Alimentatia: Daca vrei sa cresti in masa musculara ai nevoie sa fii intr-un surplus caloric, daca esti gras si ti s-a spus ca daca faci sala transformi grasimea in muschi, este total neadevarat! Trebuie sa ai o alimentatie bogata in proteine in special pentru a te recupera rapid in urma antrenamentului, poti folosi si suplimente daca nu reusesti sa iti atingi necesarul proteic.
Odihna: Nu fa greseala sa te antrenezi mai mult de 3-4 zile pe saptamana, te vei supra-antrena, 3 antrenamente pe saptamana este de ajuns.
Antrenamentul: Nu exista un program anume de antrenament care sa de-a rezultate mai mari ca alt program, toate rezultatele vin dupa ce tensiune pui pe muschi si ce stimul ii oferi. De exemplu daca tu timp de cateva luni o sa faci ridicari la piept 3 serii/12repetari/50 kg atunci tu nu ii dai nici un motiv corpului sa mareasca masa musculara, dar cand o adaugi o repetare in plus sau un kilogram atunci ii oferi muschiului un stimul cu care nu este obisnuit si atunci corpul va creste muschiul tinta pentru a putea face fata antrenamentului viitor.

2 răspunsuri:
| Hanryk a răspuns:

La 1,78 si 74 de kg ai o greutate perfecta! Cred ca ai halucinatii zicand ca esti gras, gras esti de la 85 kg in sus.

| Kerre a răspuns (pentru Hanryk):

Gras esti cand ai greutatea peste inaltime!, daca de exemplu ai 1.50 si ai 60kg atunci automat esti catalogat drept GRAS!, pentru o greutate normala este recumandat sa ai cam aproximativ intre 10-5(maxim) kg mai putin ca inaltimea. De exemplu daca ai 1. 80cm atunci greutatea normala pentru tine ar fi intre 70kg si 75kg, acum depinde de la om la om.