| socipath63092 a întrebat:

Am o stare de nervozitate deja de 5 zile, nu pot sta locului, imi vine sa sparg chestii si sunt extrem de usor de iritat, dar nu stiu de ce.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, stările de nervozitate sunt experimentate de fiecare dintre noi. Ele provin din factorii externi agresivi, care stimulează puternic sistemul nervos şi produc stări de anxietate, stres, nelinişte şi insomnie.
Ca să acapi de această stare trebuie să-ţi imaginezi un loc cu un peisaj care produce plăcere şi îţi induce senzaţia de reşaxare şi bunăstare. Tehnica presupune să închizi ochii timp de 5-10 minute în momentele de maximă nervozitate. Creeazăţi această fotografie imaginară cu locurile în care te-ai simţi cel mei bine.

Activitatea fizică regulată este o parte importantă a strategiei generale de management al stresului, însă poate fi o tehnică de relaxare imediată. Poţi face o plimbare în parc cu o prietenă pentru a te descărca, efectuează nişte mişcări de yoga sau dansează pe o melodie preferată. Dacă alegi să faci sport sau yoga atunci să optezi pentru exerciţiile ce îţi fac plăcere şi pe care le faci uşor, nicidecum cele pentru care depui efort fizic care te va stresa suplimentar.
Ai putea încerca să te uiţi la nişte videoclipuri de relaxare ASMR pe Youtube.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ca trebuie sa cauti ceea ce te face sa te simti asa. Spui ca nu stii de ce si poate asa e, dar doar tu poti sa afli de ce. Incearca sa meditezi si o sa vezi ca totul o sa capete un alt sens. Poate pare imposibil (si poate chiar este) dar incearca sa stai 10 minute calm, concentrandu-te doar pe respiratie si pe nimic altceva si o sa te calmezi. (Pe nimic altceva!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca esti asa din cauza ca ai acumulat prea mult stres odata. Si atunci te enerveaza orice sau oricine din jur. Fa ceva ce-ti place si te relaxeaza ca asa te calmezi

Răspuns utilizator avertizat