| Allyna829393993920 a întrebat:

Am picat in facultate fix cu persoanele care mi-au facut bullying in trecut si m-au agresat fizic si verbal. Simt ca mi se ia pământul de sub picioare. Dumnezeu sau ăl' rău a facut sa dea pe aceeași ramura. Daca pic cu ei in grupa pot sa ma schimb imediat după ce se afiseaza grupele? La deschiderea noului an la facultate unde are loc acea festivitate? In curte sau undeva altundeva? Ii pot evita?

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Tu ai impresia că rezolvi ceva dacă fugi ca o lașă?
De ce nu ești un pic curajoasă și îi înfrunți?
Nu te lăsa călcată în picioare.
Înfruntă problemele, nu fugi de ele.

| Holiday a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, dar ti-o si ceri...Pai tu incepi facultatea in 2 saptamani si iti postezi problemele la rubrica "Adolescenti"?! Ce naiba...
Parerea mea e ca n-ai o problema reala, esti doar smiorcaita.

Da, te poti transfera in alta grupa, chiar daca nu a doua zi, in cateva zile. Daca esti atat de ingrozita poti sa nu mergi la festivitatea de deschidere si in primele zile pana te muti in alta grupa ca nu se intampla nimic.

| Allyna829393993920 explică (pentru Holiday):

Ce treaba are faptul că postez pe adolescenți rubrica asta?
Atâta timp cât nu îmi cunosti trecutul nu iti permit sa imi comentezi.
Din cauza ca eram "urata" veneam cu gecile taiate si plina de vanataia si sânge.
Asa ca nu mai vorbi in necunoștință de cauză.

| Holiday a răspuns (pentru Allyna829393993920):

"Ce treaba are faptul că postez pe adolescenți rubrica asta?"

Daca la 19 ani consideri ca ai probleme de adolescenti inseamna ca esti imatura.

"Atâta timp cât nu îmi cunosti trecutul nu iti permit sa imi comentezi."

Nimeni de aici nu-ti cunoaste trecutul. Deci n-ar trebui sa comenteze nimeni si atunci de ce mai pui intrebari?!

| Allyna829393993920 explică (pentru Holiday):

1. Am pus la adolescenti pentru ca e cel mai frecventat.
2. Nu am zis ca trebuie cineva sa imi stie trecutul. Am pus o intrebare cu scopul de a fi ajutată. Nu avertizata de categorie. Daca tu ai fi fost tăvălit pe jos in toata perioada liceului și a școlii generale si scuipata si lovită si amenințată cu sinuciderea pentru haine si aspect fizic, crede-mă nu ai mai lasa astfel de răspunsuri. Daca ai avea stres post traumatic si ți-ai aminti in fiecare moment ce ti s-a intamplat si ai auzi voci inainte de culcare "sinucide-te, urato, nu vezi cum arăți, ptu" crede-mă că nu ai mai lasa asemenea răspunsuri vreodata.
3. Poti sa te abti data viitoare

| Donsavas a răspuns:

Esti prea anxios. Încearcă să faci ceva cu anxietatea asta. Vor veni si altii ca aia, fiindca asta e viata, o luptă.

| BogdanM275 a răspuns:

Singura solutie, este sa încerci cumva sa înfrunti situatia si sa ceri ajutor de la un pshilog.

| bvzmsam a răspuns:

Ii poti evita doar fara sa le dai atentie, vorbeste cu un prieten de incredere, cere ajutorul unui adult, unui profesor, nu te considera cel mai puternic.