| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Am picat traseul. Eram pe banda doi de langa axa drumului si trebuia sa stau pe banda 1, aia pentru viteza redusă pnm, nu stiam ca trebuie sa fac asta, apoi nu m-am încadrat bine. Si nu m-am asigurat si mi-a pus el frâna, 42 de puncte. Miercuri ma reprogramez dar nu stiu cam cand as da. Și ma demoralizai ca nu am luat din prima desi nu ma asteptam sa pic, imi e ciuda ca trebuie iar sa astept, alti bani si imi e teama ca nu iau iar. Explicati-mi va rog cu banda 1 si banda 2. De ce trebuie sa merg pe banda 1? Si da instructorul nu e tocmai bun. Sfaturi va rog? Sunt praf

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca invatai legislatia nu mai puneai intrebarea asta

"Art. 42

Când circulaţia se desfăşoară pe două sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de către conducătorii de vehicule în funcţie de intensitatea traficului şi viteza de deplasare, având obligaţia să revină pe prima bandă ori de câte ori acest lucru este posibil, dacă aceasta nu este destinată vehiculelor lente sau transportului public de persoane."

Răspuns utilizator avertizat
| Drifterx500 a răspuns:

Mergi pe banda 1, daca este un obstacol, revii in banda 2 apoi inapoi in 1, nu stai mult in b2 ca iti da penalizare, niciodata sa nu mergi pe axa drumului incontinuu, eu am reusit al doilea traseu.
Nimeni nu e perfect la condus.