| vanesaandra a întrebat:

Am probleme cu prieteni ne certam mereu si nu mai putem avea un grup

1 răspuns:
| Angelique a răspuns:

Motivele pentru care prieteniile se termina sunt foarte multe. Insa daca tii cu adevarat la o relatie de prietenie, la acel prieten, nici distanta, nici tacerea indelungata, nici noile cunostinte nu pot fi cu adevarat dusmanul ei.In primul rand, pentru a pastra o relatie de prietenie, pentru a transforma un om intr-un prieten de-o viata, trebuie sa ai rabdare, sa investesti timp, sentimente, sa stii sa ierti si sa fii sincer. Asta, daca vrei cu adevarat sa pastrezi omul acela in viata ta. Spun asta pentru ca de multe ori renuntam la prietenii nostri prea usor in ideea ca 'eu am destui prieteni si imi fac oricum prieteni noi'. Adevarul e ca prietenii adevarati sunt putini si fara un minim de efort, orice prietenie se poate termina cat ai clipi din ochi.
. Fii alaturi de prietenii tai si la bine si la rau. Spun si la rau, pentru ca in momentele grele iti dai cel mai usor seama cine iti e cu adevarat prieten si cine nu. Sau cui ii esti cu adevarat prieten si cui nu. Sunt convinsa ca la o petrecere cu gratare si bere si dans reusesti sa strangi o gramada de oameni, dar cand esti o epava plansa si disperata, doar cativa dintre cei de acolo vin sa-ti fie alaturi.
Nu lasa o cearta sa distruga o veche prietenie. Chiar daca prietenii tai au din cand in cand alte pareri fata de ale tale, nu inseamna ca sunt impotriva ta sau ca nu te inteleg. Fiecare are dreptul la o opinie si nici cei mai buni preteni nu pot avea mereu aceleasi pareri. De multe ori chiar parerile diferite de ale noastre ne deschid ochii si ne ajuta sa vedem unele adevaruri. Stii cum se zice: daca un om iti spune ca esti beat, poate nu esti beat, dar daca mai multi oameni iti spun ca esti beat, sunt sanse destul de mari sa fii beat.
Iarta. In relatiile de prietenie lungi, fiecare gresim la un moment dat. Insa daca suntem orgoliosi, probabil ca vom astepta scuze si vom dori ca vinovatul, cel care a gresit, sa faca primul pas spre impacare. Dar daca si cel ce ne-a gresit e la fel de orgolios si nimeni nu face un pas catre celalalt, poti sa astepti mult si bine si sa iti iei la revedere de la relatia respectiva. Intr-adevar unele lucruri pot fi iertate, altele nu. Si daca pot fi iertate, fa tu primul pas.
Sinceritatea si increderea. Mi-ar fi greu sa vorbesc despre ele separat, pentru ca e greu sa ai incredere intr-un om despre care crezi ca nu e sincer si nici nu poti fi sincer cu un om care nu e de incredere. Doar cei care iti spun adevarul verde-n fata iti sunt cu adevarat prieteni. Insa trebuie sa ai grija cum spui un adevar care doare. Iar fara incredere nicio prietenie nu poate supravietui, pentru ca increderea intr-un om iti da sentimentul de siguranta, sentimentul ca te poti baza pe acel om.
Fa-ti timp pentru prietenii tai. Orice prietenie adevarata se cladeste in timp si doar asa ajungi sa cunosti cu adevarat un om. Expresia 'am trecut prin multe impreuna' te poate ajuta sa iti dai seama cine ti-a fost aproape si cand. Insa la randul tau, daca nu investesti timp in prieteni, daca nu aveti activitati si pasiuni comune, cu greu poti pastra pe cineva aproape.
Lasa posesivitatea la o parte. Accepta faptul ca prietenii tai au viata lor. Chiar daca nu faceti totul impreuna, nu inseamna ca prietenia nu mai exista.
Acesta ar fi doar cateva dintre lucrurile pe care toti ar trebui sa le aplicam din cand in cand, cand vedem ca o prietenie stransa e pe cale sa se dizolve. Cu toate acestea, nu trebuie sa uitam ca o relatie de prietenie nu este unilaterala. Eforturile venite doar dintr-o singura parte nu sunt suficiente. Asa ca asigura-te ca nu esti doar tu implicat in aceasta relatie si ca sentimentul de prietenie e reciproc. De asemenea, nu toate prieteniile dureaza o viata, dar asta nu inseamna ca ele nu ti-au marcat viata in vreun fel sau ca cei ce ti-au fost aproape candva, nu mai conteaza.
Putem avea si prieteni cu care sa nu vorbim luni sau ani, iar in momentul reintalnirii o luam de la zero ca si cum timpul nu ar fi trecut. Si tocmai asta e farmecul prieteniilor adevarate, ca te surprind mereu si ca iti pot face viata mai frumoasa, exact cand te astepti mai putin.
Bafta!:*