| litere123 a întrebat:

Am proces peste o lună în legătură cu pensia de întreținere de la "tata". Am decis să particip fără avocat, deoarece nu am dorit să o implic și pe mama financiar mai mult. Având în vedere că am să vorbesc în fața judecătorului fără ajutor, o rudă i-a spus mamei că nu aș fi capabilă să câștig procesul sau să mă descurc, oral vorbind. M-a descurajat și mi-a sugerat, împreună cu ruda respectivă că ar fi trebuit să angajeze avocatul pentru treaba aceasta. Dar ea nu ține cont că m-am gândit și financiar la salariul ei, care constă o pensie mică.

E posibil să pierd procesul dacă nu am un susținător(avocat) prezent?
Chiar nu se poate descurca o persoană fizică în susținerea unui discurs în fața judecătorului?

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Există avocat din oficiu. Poți cere judecătorului acordarea unui avocat din oficiu din motive financiare, motivând astfel motivul pentru care nu aveți un avocat!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme, ca nu-i un caz dificil, unde este nevoie sa te reprezinte un avocat!
Dimpotriva, cred ca vei sensibiliza Judecatorul, preferand sa te reprezinti singura, fiindca nu va puteti permite financiar, sa angajati un avocat.
Trebuie sa fii foarte respectuoasa si sa nu vorbesi fara sa fii interbata.
Raspunzi scurt si la obiect, direct la intrebare.
Nu-ti acuza sau jignii tatal de nimic, lasa judecatorul sa o faca, tu doar iti ceri drepturile, fiindca mama nu te mai poate intretine.
Te duci cu cel putin jumatate de ora inainte, sa identific unde este sala de judecata, ca nu cumva sa intarzii.
Curaj, ca nu te taie nimeni si nu faci nimic ilegal sau rusinos!
Nu uita ce ti-am scris mai sus!

| sierra1 a răspuns:

De ce tata e in ghilimele?