| George1337 a întrebat:

Am ramas corigent la geografie dupa ce profa tot imi batea apropouri ca nu se trece asa usor si is freca degetele in sensul de bani. Eu nu i-am dat nimic pentru ca urasc persoanele corupte din sistem. Am comparat testul meu cu al unuia cu nota 8 si aveam inca mai mult scris si mai bine decat el, dar totusi ea mi-a dat 3 in lucrare. I-am aratat lucrarile si mi-a spus ca nu se compara unele cu altele si ca eu n-am scris cum trebuia. Ce ar trebui sa fac in situatia asta? Diriginta mi-a spus sa nu depun contestatie la director pentru ca s-ar putea sa nu rezolv nimic si sa prinda ciuda grav pe mine si sa ma lase repetent. Profesoara se numeste Nada si nu mai stiu cum, ultimul ei an ca profesoara pentru ca o sa iasa la pensie.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aproape evident un abuz.
O notă de 5, știi foarte puțin din ceea ce ar fi trebuit să știi.
O notă de 4, știi insuficient din materia respectivă. Ce inseamnă insuficinent la o încheiere de trimestru? O notare care poate să pună în discuție repetarea anului. De ce? Asta presupune că pregătirea ta școlară este atât de slabă încât, dacă nu repeți anul, școala nu a avut ca efect pentru dta pregătirea pentru viață.
Dacă ai o medie de trei, asta denotă că știi atât de puțin mai puțin decât insuficient, astfel drumul spre repetarea anului este trasat, nu este o simplă notă, este o condamnare la repetarea anului.
Dacă ai note de 8 la celelalte, se poate pune întrebarea.
La celelalte reușești să iei note de trecere, înveți. Sau înveți din obligație sau pentru că îți plac materiile celelalte, toate, sau faci efortul de a învăța din convingerea că aceste cunoștiințe te pot ajuta în viață mai târziu. Este o performanță, nu excepțională dar bună, depășești mediocritatea fără să excelezi.
Discrepanța între acel 3 și restul mediilor de 8 spune ceva.
Toate celelalte sunt bune, acel trei te îndreaptă spre repetarea anului. Ești un caz singular sau au mai pățit și alții din clasa ta la fel? Dacă ești singurul este și mai straniu, și mai dubios.
Se pune întrebarea, cum de numai la geo nu ești în stare să înveți?
Este prea puțin probabil asta.
Astfel rezultă treptat că notarea ta astfel poate fi un abuz singular din partea profesoarei care din motivele ei, abuzează de autoritatea pe care o are în relație cu tine, ca să te pedepsească cu răpirea unui an din viață, dacă decizia ei de a te lăsa repetent va determina repetarea anului.
Variante, sau lupți, sau repeți anul.Ei nu îi mai pasă, iese al pensie, și-a trăit rolul de profă și pe spinarea ta, pe viața ta. Dta ai scăpat de ea, căci anul viitor vei avea o altă profă de geo.
Varianta doi, să lupți pentru anul acela de viață pe care ea vrea să ți-l ia când te declară repetent. Dacă nu lupți, ește deaj repetent. Dacă lupți și pierzi ești tot repetent.
Dacă lupți și câștigi, ai câștigat un an din viață.
Cum poți să ai un câștig sigur. Dacă dta spui că ea a sugerat să îi dai șpagă, mergi cu tatăl tău la poliție și depuneți o plângere. Așteptați încă o notă de 3, care să dovedească rea voință din partea ei. Apoi se organizează un flagrant. Tatăl tău va primi bani marcați. Marcajul nu este vizibil. Imediat după ce el îi dă banii, polițiștii sunt undeva în apropiere o legitimează și o prind cu banii asupra ei. Ea pierde calitatea de profesoară, ai scăpat de ea.
Să te lași la cheremul dirigintei, că o fi că o păți că săraca este înainte de pensie, că poate cei de la Inspectoratul Școlar țin cu ea, căci îi cunoaște de ani și ani, nu te poți baza că vor face ceva.
Dacă ți la acel an din viața ta, pe care îl pierzi, dacă ea te lasă repetent, atunci lupți.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se mai întâmplă cu profesorii în ultimul an înainte de pensionare să se poarte cuidat, în mod necorespunzător.
Eu aș depune contestație. Dacă vezi că în urma contestației profesoara te persecută în continuare și directorul nu ia nici o măsură, te poți adresa la Inspectoratul Școlar cu o plângere.
Dar, numai la ea ai note mici, la celelalte ai note bune?

| George1337 explică (pentru sadrian46):

La restul materiilor am inceiat cu medii de peste 8, doar ea m-a incheiat cu 3.

| sadrian46 a răspuns (pentru George1337):

Aproape evident un abuz.
O notă de 5, știi foarte puțin din ceea ce ar fi trebuit să știi.
O notă de 4, știi insuficient din materia respectivă. Ce inseamnă insuficinent la o încheiere de trimestru? O notare care poate să pună în discuție repetarea anului. De ce? Asta presupune că pregătirea ta școlară este atât de slabă încât, dacă nu repeți anul, școala nu a avut ca efect pentru dta pregătirea pentru viață.
Dacă ai o medie de trei, asta denotă că știi atât de puțin mai puțin decât insuficient, astfel drumul spre repetarea anului este trasat, nu este o simplă notă, este o condamnare la repetarea anului.
Dacă ai note de 8 la celelalte, se poate pune întrebarea.
La celelalte reușești să iei note de trecere, înveți. Sau înveți din obligație sau pentru că îți plac materiile celelalte, toate, sau faci efortul de a învăța din convingerea că aceste cunoștiințe te pot ajuta în viață mai târziu. Este o performanță, nu excepțională dar bună, depășești mediocritatea fără să excelezi.
Discrepanța între acel 3 și restul mediilor de 8 spune ceva.
Toate celelalte sunt bune, acel trei te îndreaptă spre repetarea anului. Ești un caz singular sau au mai pățit și alții din clasa ta la fel? Dacă ești singurul este și mai straniu, și mai dubios.
Se pune întrebarea, cum de numai la geo nu ești în stare să înveți?
Este prea puțin probabil asta.
Astfel rezultă treptat că notarea ta astfel poate fi un abuz singular din partea profesoarei care din motivele ei, abuzează de autoritatea pe care o are în relație cu tine, ca să te pedepsească cu răpirea unui an din viață, dacă decizia ei de a te lăsa repetent va determina repetarea anului.
Variante, sau lupți, sau repeți anul.Ei nu îi mai pasă, iese al pensie, și-a trăit rolul de profă și pe spinarea ta, pe viața ta. Dta ai scăpat de ea, căci anul viitor vei avea o altă profă de geo.
Varianta doi, să lupți pentru anul acela de viață pe care ea vrea să ți-l ia când te declară repetent. Dacă nu lupți, ește deaj repetent. Dacă lupți și pierzi ești tot repetent.
Dacă lupți și câștigi, ai câștigat un an din viață.
Cum poți să ai un câștig sigur. Dacă dta spui că ea a sugerat să îi dai șpagă, mergi cu tatăl tău la poliție și depuneți o plângere. Așteptați încă o notă de 3, care să dovedească rea voință din partea ei. Apoi se organizează un flagrant. Tatăl tău va primi bani marcați. Marcajul nu este vizibil. Imediat după ce el îi dă banii, polițiștii sunt undeva în apropiere o legitimează și o prind cu banii asupra ei. Ea pierde calitatea de profesoară, ai scăpat de ea.
Să te lași la cheremul dirigintei, că o fi că o păți că săraca este înainte de pensie, că poate cei de la Inspectoratul Școlar țin cu ea, căci îi cunoaște de ani și ani, nu te poți baza că vor face ceva.
Dacă ți la acel an din viața ta, pe care îl pierzi, dacă ea te lasă repetent, atunci lupți.

| Andreeush a răspuns:

De ce nu o filmezi cu telefonul când bate apropouri?
Așa ai avea dovezi pentru a face reclamație.

| Donsavas a răspuns:

Te adresezi la inspectorat iar ea nu te va mai evalua, urmând să fi evaluat de un inspector.

| ywar a răspuns:

Te-a lasat corigent pentru ca probabil nu inveti nimic. O fi si corupti, nu zic. Daca ai sange in instalatie fa-i flagrant. Bani marcati si microfoane pe tine. in pix, sub camasa, ochelari etc. Toti suntem viteji, dar dupa razboi.

| AC4S4 a răspuns:

Reclamatie la inspectoratul judetean.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu inveti, si ii dai peste nas?
i-arunci lucrarea pe catedra asa in scarba si zici in gand, "ia fa d-aici"

| Gabriel2424 a răspuns:

E simplu vorbesti cu directorul, depui o contestatie daca nu se rezolva cu directorul, chemi parintii la scoala, dar tu continua sa inveti, sa i arati ca nu are ce sa iti faca, nu te lasa asa usor de ce sa isi bata joc de tine?

| DevilRock a răspuns:

Nu mai cauta scuze si pune osul la treaba. Nu treci clasa daca faci reclamatii.