| AnonimMareMareMare a întrebat:

Am renunțat la aproape toți prietenii. Acum un an, pe vremea asta, nu știam pe care să mai mint ca nu pot să ies afară ca să pot ieși cu alții, efectiv eram sunat incontinuu sa ies afara si stateam in grupuri de 15-20 persoane. In timp, mi-am dat seama ce fel de persoane sunt fiecare si incet am renuntat azi la x, renuntand la x automat am renuntat si la y si z pentru ca erau "la pachet" si tot asa. Mi-am dat seama ca toti erau falși si ma vorbeau pe la spate si tot asa. Asa ca incet, incet, m-am detasat de toti. Acum, mai am doar un singur prieten. Doar cu el ies pe afara, doar cu el mai vorbesc pe retelele de socializare, efectiv din zeci de prieteni cu care ieseam am ramas doar cu unul.
Am facut rau ce am facut? Tinand cont ca daca prietenul ramas pleaca undeva, eu nu am cu cine sa mai ies laughing
Intr-un fel imi pare bine ca nu mai sunt inconjurat de "șerpi", dar in alt fel cand vad pe geam cum umbla anumiti oameni cate 10-15 in grup, imi aduc aminte de vremurile cand eram la fel si parca regret ca nu mai sunt asa. Voi ce ziceti? Am facut bine?

4 răspunsuri:
| anamaria82726 a răspuns:

Pai ai zis ca atunci cand renuntai la un prieten fals, mai renuntai la inca cativa fiindca erau la pachet. Cam asa ai ajuns sa ii pierzi pe toti. Cei care erau,, la pachet,, cu acel prieten, poate erau niste persoane ok. Daca ai renuntat la o anumita persoana, nu trebuia sa renunti la cei din jurul lui. Ca doar erau si prietenii tai. Chiar daca te-ai fi indepartat de respectivul, tot puteai sa lasi un loc de,, buna ziua,,. Nu era o tragedie daca ieseati cu acelasi grup de oameni. Chiar daca nu mai erati prieteni, puteati ramane amici.
Normal ca cel mai bine este sa ai putini prieteni, dar buni. Dar si ce ai facut a fost exagerat. Dar asa ai simtit pe moment... poate a fost un proces de maturizare pentru tine si poate chiar ai luat decizia corecta. Asta vei vedea pe parcurs.
Daca simti nevoia sa reiei legatura cu cineva anume pe care ai pierdut, eu zic ca ar trebui sa o faci. Pana nu este prea tarziu. Si intre timp poti incerca sa te apuci de o activitate sau un sport ca sa cunosti persoane noi. Oricine are nevoie de prieteni.

| AnonimMareMareMare explică (pentru anamaria82726):

Ai dreptate, loc de buna ziua am lasat cu toti, insa nu mai ies cu niciunul din ei nicăieri, doar daca ne vedem, ne salutam si atat. faza e ca eu nu pot sta intr-un grup atata timp cat stiu ca in acel grup sunt si falși. Oricum, nu e viata pierduta, parca e mai bine sa ai si momente in viata pe care ti le petreci doar cu tine insuti. Multumesc de raspuns, zi buna happy

| Dana1999 a răspuns:

Sunt altii ca mine care n au deloc si parca te doare singurătatea. Nu mai face alegeri asa stricte. Cu siguranta ti au fost prieteni dar nu erau perfecți si greseau

| Justme79 a răspuns:

Prietenii sunt ca pixurile ai 100 dar numai unul îți scrie happy daca mă înțelegi ce vreau să îți spun așa că dont worry and be hapy toate trec și se duc precum vântul ești încă mic de vârstă din câte îmi dau seama așa că nu te mai stresa și bucură-te de acel prieten pe care îl ai happy