| Cariba1929202 a întrebat:

Am scris a doua oara intrebarea asta fiindca nu s-a postat.Deci.Doi baieti imi dau palme peste fund iar unu a spus ca s-a indragostit de fundul meu.Trecem peste. Colegii spun ca de ce nu am fundul ca al lui x si pe mine ma enerveaza. Intrebarea de ce baietii se uita intai la formele unei fete? 2 prieteni au spus din gluma.Ce grasa esti.Eu nu ma vad grasa dar ei spun:graso am putina burtica dar e ok pentru varsta mea.O fata avea 60 de kg, eu am 44 kg si 1, 60 si tot spuneau, esti mai grasa ca aia tu. Stiu ca isi bat doar joc dar ma deranjeaza mult

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Anuket a răspuns:

Asta se întâmplă peste tot. Unii băieții au plăcerea să se ia de orice fată indiferent de cum arată.
Poți spune la ora de dirigenție că ești mai sensibilă, că nu suporți astfel de glume și că îți dorești să ți se respecte decizia de a fi lăsată în pace. Cel mai bine e să vorbești cu un adult, mai degrabă pe acesta îl vor lua în serios.
Trebuie să fi calmă, serioasă, să înveți cum să le răspunzi.

| Anuket a răspuns (pentru Anuket):

Eu am vorbit din propria experiență. La ora de dirigenție am așteptat-o pe hol pe doamna dirigintă i-am explicat tot, iar ea l-a chemat și pe băiatul respectiv pe hol. Astfel am rezolvat problema definitiv fără să-i implic și pe ceilalți colegi. Am o dirigintă care e împotriva agresiunilor, hărțuirilor și știe multe despre asta.
Am observat că dacă îi explici la timp și îi spui de câte ori s-a întâmplat și când, că pe tine nu vor să te asculte, profesorul va lua măsuri, mustrare și sancțiuni conform regulamentului școlar dacă se mai repetă. Desigur că poți suna la poliție, dar de aici trebuie să pleci dacă este vorba de colegi.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ignoră-i, așa sunt unii băieți, proști.

| Bizon95 a răspuns:

Funda nu e chiar corect data pentru ca se pare ca nimeni nu ti-a spus ca AI O ARMA DEOSEBIT DE PUTERNICA, si anume suni la 112, spui cine esti, cati ani ai, si ca te-ai saturat pana peste cap sa fii...

HARTUITA SEXUAL LA SCOALA DE CATRE COLEGI, care te pleznesc cu palma peste fund continuu, si cat pot de tare

dupa care le spui ca dai telefon si la ProTV (si chiar dai, https://www.protv.ro/contact aici sunt 2 numere)

vezi ce se intampla, in ziua de azi se face urticarie relativ la hartuira sexuala... mai ales ca esti minora

daca nu ai destul curaj sa faci singura ce am scris mai sus (eu in locul tau as face-o, serios, dar eu nu sunt copil, asa ca, cand e vorba de curaj s-ar putea sa fie foarte diferit pentru mine)
atunci macar du-te la proprii parinti, si spune ca esti plezinita cu palma peste fund in rautate, continuu, la scoala, si ca te-ai interesat ca e caz de hartuire sexuala, si ca ai putea sa te duci la politie, sa suni la 112 si sa dai telefon la ProTV

| Cariba1929202 explică (pentru Bizon95):

Mi.se pare exagerat acest lucru.Am 12 ani nu as putea suna la politie asa fara un adult langa mine.Stiu ca e situatie destul de naspa dar nici chiar politie sa ia amenda niste copii (parintii de fapt doar fiindca, copii lor nu sunt cuminti. Peste tot se intampla asta si nu prea multi fac recalmatii

| Bizon95 a răspuns (pentru Cariba1929202):

Stiu ca ti se pare exagerat, dar, TOTUSI, incearca sa vorbesti cu parintii, sunt relativ sigur ca nu iti dai seama cat de mare e problema relativ la hartuirea sexuala, si nici cat de mare scandalul ai putea produce

insa, intr-adevar, vad ca si parintii te considera a fi un copil ostil (am vazut o alta intrebare a ta, relativ la telefon)

moment in care poti sa suni la ProTV, aia nu sunt institutie a fortelor de ordine, cum e politia, care sa te taxeze daca ii deranjezi cu ce ar putea fi considerat nimicuri, asa ca poti sa dai telefon (la ProTV) si sa spui ce vrei ca nu o sa patesti absolut nimic, le expui situatia, inclusiv faptul ca NIMENI nu te asculta