| Costinu3737 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari pentru voi pentru cei care au cupluri.
1. Voi va lasati iubita sa isi faca prieteni noi?
2. Daca eu nu suport un prieten de al ei voi ce ati face?

4 răspunsuri:
| Nemeessis a răspuns:

Salut.
Da, îmi las iubita să își facă prieteni noi.
E normal asta. Dacă ai o iubită, nu poți să îi spui tu cu cine să vorbească și cu cine nu. Nu poți să o ții departe de viața socială. E împreună cu tine, dar asta nu înseamnă că nu poate avea prieteni.
Nu ai ce să faci dacă nu suporți un prieten de al ei. Nu tu vorbești cu el, ci ea.
Gândește-te că dacă ar avea un prieten din copilărie și pe tine te-ar deranja, ar fi greșit să îi spui să aleagă între tine și el.
Dacă așa tare te deranjează, vorbește cu ea, nu îi ascunde lucruri, chiar dacă probabil o va deranja să audă asta. Într-o relație e nevoie de încredere.
În întrebarea ta lipsesc multe detalii. Te deranjează un prieten de al ei, din ce motiv? Gelozie? Crezi că e o influență proastă? Contează mult acest detaliu.

| Eireann a răspuns:

1. E bine sa iti faci prieteni noi toata viata si nu cred ca partenerul/partenera trebuie sa te lase sa faci ceva - sunteti persoane independente, nu ai cum sa interzici nimic celuilalt.
2. As incerca sa inteleg de ce ei doi sunt prieteni si sa fiu politicosa si amabila chiar daca nu e pe gustul meu.

| zurick a răspuns:

1. Sunt fată, dar cine mă rog ești tu să-i permiți cu cine să fie prieteni și cu cine nu?
2. Nimic, crezi că ea-ti place toți prietenii?

| Costinu3737 explică (pentru Nemeessis):

Cred ca e o influenta proasta