| NYØ2002 a întrebat:

Am si eu o intrebare?

Am 17 ani si problema mea este big grinacă lucrez ca ospatar inseamna ca imi taie alocatia?

10 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Cata vreme nu abandonezi scoala, nu ti se taie alocația.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu,n-are nicio legatura.

| Anca32 a răspuns:

Dacă nu lucrezi cu contract de munca înregistrat la itm nu are cum

| NYØ2002 explică (pentru Anca32):

Atunci ma poate fraieri

| Anca32 a răspuns (pentru NYØ2002):

Nu te poate fraieri ca nu are cum pentru ca începând cu vârsta de 16 ani poți munci nu cu contract cu norma întreaga doar cu 4-6 ore pentru care ești plătit. Daca nu ești plătit ei primesc amenda și nu e mica

| NYØ2002 explică (pentru Anca32):

Eu vreau sa ma duc la constanta si matusmea care a stat acolo a zis ca poate nu ma plateste ca spune ca nu am facut nimic

| Anca32 a răspuns (pentru NYØ2002):

Exista și pentru patronii rău platnici o lege totuși ca pot fi reclamați. Daca mergi cu ideea ca poate ești prostit etc nu mai faci nimic de frica asta. Încearcă altfel nu ai de unde ști nu?

| laeimbrea a răspuns:

Atâta timp cât esti la liceu nu iti taie alocația.

| NYØ2002 explică (pentru laeimbrea):

Adica nu trebuie sa am 18 ani ca sa am contract?

| laeimbrea a răspuns (pentru NYØ2002):

Poti sa lucrezi de la 16 ani legal dar un număr redus de ore, 6 ore pe zi si 30 ore pe saptamana, nu ai voie să lucrezi după ora 22:00 si nici sa faci ore suplimentare, în caz contrar șeful tău poate să fie amendat.