| Razvan_6687 a întrebat:

Am si eu o intrebare? ce acte sunt necesare pentru Viza de flotant pentru ilfov si in cat timp se elibereaza viza de flotant pentru ca am nevoie urgent:-s

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.

Actele necesare obtinerii vize de flotant

Cerere tip
Actul de spatiu al gazduitorului - original + copie
Actul de identitate al solicitantului
Actul de identitate al gazduitorului
Prezenta obligatorie atat a solicitantului cat si a gazduitorului la ghiseu
În cazul in care se prezinta contract de inchiriere inregistrat la Administratia financiara, NU este necesara prezenta gazduitorului cu actul de spatiu iar contractul de inchiriere va fi prezentat in original si copie.
Solicitantii sub 18 ani vor fi insotiti de un parinte sau de reprezentantul legal.
Chitanta Taxa de timbru in valoare de 4 lei, se poate plati la Centrul de Informare pentru Cet? teni – str. Motilor nr. 7, sau la posta.
Sursa: http://www.birouldeconsiliere.ro/detaliu.aspx?eID=273&t=Articole
Potrivit art. 30 din Ordonanța de Urgență nr. 97/2005, reședința se înscrie în actul de identitate la cererea persoanei fizice care locuiește mai mult de 15 zile la adresa la care are locuința secundară.
Pa, pa.