| MrSnow a întrebat:

Am și eu o întrebare, cum scap de emoții, de exemplu când vorbesc cu o persoană nouă sau pe carenu am mai văzut-o demult, sau cu fetele? Aveți idee câte fete am "pierdut" din cauza lor? Nu de mult eram în club și o seară întreagă o fată mă privea des,toată seara a făcut asta, și m-am simțit prost că nu m-am dus la ea. Deci ideea e ce pot face în privința acestui lucru? Simt că îmi controleză viața, mă face să mă simt prost fiindcă am 20 și nu reușesc să trec peste acest inconvenient. Ofer funda pentru răspunsul cel mai inteligent

Răspuns Câştigător
| Anca1988H a răspuns:

Buna. Eu cred ca singurul mod de a trece peste emotii si timiditate este de a le infrunta direct si de a te desensibiliza. Cu cat te pui mai mult in situatiile de care iti este teama cu atat ajungi incet, incet sa te obisnuiesti si sa te simti mai confortabil. In schimb, cu cat eviti mai mult situatiile si persoanele care iti provoaca emotii, cu atat acestea se vor accentua. Trebuie sa te gandesti, de asemenea, si care este teama din spate: teama de respingere, de esec? Daca iti intelegi emotiile din spatele actiunilor le vei controla mai bine. Succes iti doresc! Nu iti fie teama, vei reusi!

| MrSnow explică (pentru Anca1988H):

Dacă ar fi așa ușor să fac asta, dar nu e niciodată simplu

| Anca1988H a răspuns (pentru MrSnow):

Nu, nu va fi usor, dar este un proces prin care trebuie sa treci. Vei avea si momente neplacute dar pe termen lung vei obtine increderea de a te exprima. Spun asta pentru ca si eu am trecut prin aceeasi problema, nu puteam vorbi cu oamenii, nu puteam face contact vizual, ma faceam visinie de emotii... dupa procesul de desensibilizare, aproximativ 5 ani de progrese si si momente de esec pe care mi le-am asumat, acum pot vorbi in fata unui amfiteatru plin de oameni. Vizualizeaza unde vrei sa ajungi si nu te mai agata de esecurile avute ca sa nu te impovareze ca niste saci grei. Nu ar strica si o atitudine proaspata : "DA, POT!"... Nu va fi usor, dar daca crezi ca poti, vei reusi.