| andreea20193 a întrebat:

Am si eu o intrebare interesanta, de ce oamenii care vad la televizor ca oamenii sunt muscati de caini, ca sar pe ei, etc. nu sunt de acord cu eutanasierea cainilor? A ajuns un caine mai valoros ca un om?

Răspuns Câştigător
| Adredemesconf a răspuns:

Si eu sunt pentru eutanasiere.Inteleg ca nu o fi vina lor, dar ce alta solutie este? In Romanica noastra draga degeaba se aloca bani pentru adaposturi ca se fura din toate partile si nu se rezolva nimic.
Nici cainii aia nu sunt fericiti... au o groaza de purici, viermi intestinali, uneori mor de foame... ar fi mai bine sa fie eutanasiati.Asa ar fi toata lumea fericita.
Consider ca e singura solutie pentru aceasta situatie avand in vedere statutul "minunat" al tarii noastre pline de hoti.
Si pentru ca am vazut "iubitori de animale" care spuneau ca e vina copilului (referitor la acel caz de la televizor) : trebuie sa fii CRETIN sa spui ca e vina copilului.Inteleg frate sa iubesti animalele, si eu le iubesc, dar nu pui viata unui caine mai presus de viata unui om! Trebuie sa fii cretin ca faci asa ceva...

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu sunt de acord cu eutanasierea, unii nu sunt pentru ca pun viata unei brute mai presus decat viata unui om si se pare ca le convine sa fie mancati de vi

| floryynnel a răspuns:

Eu sunt pentru eutanasierea cainilor(toti de pe strazi, chiar daca nu or sa mai ramana) si dupa, construirea unor adaposturi, pentru viitori maidanezi(dupa ce o sa ii omoram pe acestia, or sa mai apara).
Mi se pare corect ca persoanele care hranesc cainii pe strazi, sa primeasca amenda, mai ales cainii dintre blocuri(cu cei de pe la super-market sau restaurante nu am nimic).
Nu mai incerca sa intelegi mentalitatea romanilor. Cand bate steaua(sau Romania sau orice alta echipa romana) toti sunt mandrii ca sunt romani, dar cand cainii ataca pe cineva, urasc tara.
In orice caz, eu sunt pentru autanasierea tuturor cainilor fara lesa, chiar daca este al cuiva(cand iesi cu cainele pe starda, macar lesa sa aiba) si dupa sa construiasca adaposturi.
Acele persoane care zic ca sunt si ele suflete si alte tampenii, nu au fost atacate de caini sau nu au avut in familie antecedente. Si logic ca nu o sa muste cainele pe persoana care o hraneste.
Oricum trebuie eutanasiati, sunt peste tot, iar noapte este foarte periculos.

| danutzu96 a răspuns:

Eu sunt pro eutanasiere! As pune oricand pusca pe javrele de pe strada.Am si eu probleme cu niste haite de 20 30 de caini. Catelel cand fac pui sunt extrem de agresive. Ias impusca pe toti!

| MagdaKathy a răspuns:

Nu insa. acei oameni. isi dau seama. ca acei caini nu sunt vinovati. vinovati sunt cei care ii neglijeaza. care nu le ofera un adapost.
Cainii aceiia au ajuns vagabonzi din cauca ca unii oameni nu au stiut sa isi asume responsabilitatea de a creste un animal de companie.si la aruncat in strada happy Este doar parerea mea.

| andreea20193 explică (pentru MagdaKathy):

Eu chiar nu mai stiu ce sa cred si de partea cui sa fiu, mai astept pareri

| awesomeiubarici a răspuns:

Nu cainii sunt de vina. pe mine nu m-a atacat niciodata un caine daca nu l-am deranjat. si daca e vorba de copilul ala cae a murit la televizor, nu cred ca ai realizat ca era la foarte mare distanta de bunica lui, iesit din parc si nesupraveghiat. nu mai e vina cainilor. e vina oamenilor neglijenti.