| LongLive a întrebat:

Am si eu o mica problema. Parintii mei s-au despartit... si tata are custodia mea.
Dupa ce am fost in vacanta de craciun la sora si la mama mea, care stau in Anglia, cand m-am intors inapoi in Romania, tata avea de gand sa vina cu noua lui prietena acasa dupa ce si m-a lasat singur acasa cam 8/12 luni. Eu in timpul asta am cam chiulit de la scoala o saptamana intreaga si a aflat. Tata i-a spus decat sorei mele ca vine cu prietena si i-a spus sa nu-mi spuna mie inca fiind cam parsiv... Stia ca daca imi spune ca vine cu ea o sa raman in Anglia la mama. Dar m-am intors
Toate bune si frumoase a venit cu ea si marea surpriza este ca ea are o fiica de 6 ani. Tata nu a terminat sa ma creasca pe mine si deja isi ia alti copii... [eu am 14ani]

I-am spus ca vreau sa ma duc inapoi in Anglia la mama mea pentru ca nu am de gand sa am o viata in Romania si a inceput sa urle la mine. Sora mea a terminat liceul si facultate in Romania si nu au absolut nici o valoare in Anglia. Dar el nu vrea sa ma lase pentru ca mama are si ea un prieten si el zice ca esti un betivan ceea ce este absolut ne-adevarat, il stiu este chiar foarte de treaba. Azi am fost chemat in cabinetul consilierei din cauza absentelor si i-am spus si ei cum sta treaba si mi-a zis sa il trimit pe tata la ea sa discute, sper foarte mult ca ea sa il convinga.

Nu am absolut nimic in potriva sa ca isi reface viata... E complet normal dar sa creasca si alt copil...

Cum as putea sa il conving sa ma lase sa plec inapoi in Anglia?
Da, am vorbit cu mama mea, ea este absolut de acord sa ma ia inapoi. O am si pe mama si pe sora mea[23 ani] de partea mea.

PS: Scuze de sectie. sad

Răspuns Câştigător
| Kamiichu a răspuns:

Păi vorbește din nou cu tatăl tău și spune-i cum ne-ai spus și nouă, spune-i că pur și simplu nu vrei să stai cu el și că ai nevoie de mama ta lângă tine, de sfaturile ei, de ea, pur și simplu, fară un motiv anume. spune-i că o să vii în fiecare vacanță să-l vizitezi și să petreci timpul cu el, vorbește cu calm, și dacă se enervează nu ridica tonul la el, pleacă și lasă-l să-și de-a singur seama, Baftă puppy dog eyes

7 răspunsuri:
| bunny112 a răspuns:

Pai cind tata tau a cistigat custodia ta tu citi ani aveai daca aveai 10 ani ori chiar peste 10 ani aveai si tu un cuvint de spus acolo cu cine doresti sa ramai ar fi bine sa ai spui mamei tale si poate incearca ea sa rezolve situatia.

| LongLive explică (pentru bunny112):

8-9 ani, nu mai stiu sigur. Dar eu am ales sa stau cu el pentru ca nu auzisem parte lui mama... Si mi-a bagat numai prosti in cap

| IsabelaIssa a răspuns:

Poate ca mama ta ar trebui sa vina in tara si sa vada ce poate rezolva legal sa te poata lua cu ea. Odata ce tatal tau nu e de acord si esti in custodia lui nu ai ce face.

| Azre a răspuns:

Atunci mergeți în instanță! Dacă tu vrei să fii cu mama ta nici o lege nu interzice!

| PassingBY a răspuns:

Exact ce ai scris aici ai putea să vorbeşti cu tatăl tăul. Explică-i motivele tale şi nu are de ce să nu te înţeleagă.

| Ursoianu23Ovidiu a răspuns:

Mergeti in instanta.

| LIKE1 a răspuns:

Deja ai varsta pentru a alege cu cine vrei sa stai iar daca tu si mama ta sunteti de comun acord eu spun sa nu mai astepti! Vorbeste! Spune-ti parerea, trebuie sa fi auzit, este dreptul tau si viata ta iar daca tatal tau nu isi indeplineste responsabilitatile asa cum trebuie atunci ar trebui sa te dea pe mana mamei tale! Adevarat este adult, are o varsta, dar este in joc fericirea ta ceea ce este cel mai important! Stai linistit totul se va rezolva atata timp cat acesti oameni(Mama si sora ta)sunt de partea ta! BAFTA!