| bibiii_1929 a întrebat:

Am test la fizica si nu stiu nimiccccccstraight face cu cat este egala distanta focala la lentile? stiu ca este dis focala ob.si dis focala imag. da distanta focala cu ce este egalaaa?crying(((((((
adica daca am in datele problemei dis focala imag.si dist focala ob.si trebuie sa aflu dis focala. ce trebuie sa fac? adun alea doua?crying((

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Distanta focala e f=1/(n-1)(1/R1 + 1/R2)... sper sa te ajute, nu stiu cat de mult ai inteles...thinking
nici eu nu sunt prea buna la fizica, dar asta e laughing

| Aledeva99 a răspuns:

Auzi e simplu, caut pe internet sau cel mai simplu mod invata de pe caiet, nu iti ia mult dupa ce inveti roaga pe cineva sa te asculte daca nu stii atunci mai repeta