| JamilaGizeh a întrebat:

Am trecut in clasa a 9-a si o sa invat dupa amiaza sad. Mi-e teama ca o sa fiu un dezastru si nu o sa imi organizez bine timpul. Pana acum am invatat numai dimineata si chiar si asa tot nu aveam timp sa ies afara sau sa ma relaxez. In clasa a 9-a si a 10-a voiam sa fiu si eu mai lejera sa nu mai stau toata ziua in casa sa invat, sa ma mai si distrez...Degeaba o sa invat dimineata a 11-a si a 12-a ca atunci o sa fiu stresata cu bacu' ...aiurea.
Am nevoie de sfaturi, va rog! Stiu ca multi dintre voi invata dupa amiaza.

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Am invatat cativa ani dupa-amiaza si am reusit sa ma organizez, desi pot spune ca prefer sa am ore de dimineata. Intr-adevar, nu iti va ramane foarte mult timp liber, dar daca nu amani sa-ti faci temele si sa inveti, tot vei avea 2-3 ore libere pe zi. Iti poti scrie temele seara - dupa ce te intorci de la scoala, iei o pauza de maxim o ora, de exemplu, apoi iti faci temele, ceea ce probabil nu iti va lua mai mult de 2 ore. Apoi, dimineata te poti trezi pe la 7-8 pentru a avea timp sa inveti, daca ai de invatat pentru ziua respectiva, avand grija sa dormi macar 7 ore pe noapte. Eu cam asa am procedat si am reusit sa ma descurc si sa am macar doua ore libere pe zi in timpul saptamanii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut acelasi program. A 9-a si a 10-a dupa amiaza, iar acum, din a 11-a intru dimineata. Mi-e groaza cand ma gandesc ca trebuie sa am trezesc al 5 asa ca nu inteleg care ar fi problema ta in invatul dupa amiaza. E mai bine, ai mai mult timp dimineata, poti dormi mai mult, poti invata.
E drept ca timp nu prea ai, dar consider ca nici dimineata.
Eu, spre exemplu, plecam la 12 de acasa (chiar si la 11 in unele zile) si ajungeam seara la 8. Seara imi scriam, iar dimineata invatam, asa ma organizam eu. Timp de petrecut pe afara nu aveam nici eu. Dar chiar daca acum intru de dimineata tot nu cred ca o sa am timp.
Stiu ca nu te-am ajutat, scuze, dar chiar n-am cu ce. Asta e invatamantul...