| Cocean30 a întrebat:

Am un anturaj cu care stau in clasa si mai nou au ajuns niste drogati care trag cocaina si posteaza pe insta, nu mai stau cu ei, nici nu prea ii mai bag in seama si au observat si primesc intrebari si trag mereu de mine sa stau si sa ies cu ei, la tigari la alcool si nu sunt obisnuit cu chestii de astea.Ce pot face mai exact sa fiu lasat uitarii si nici unul sa nu mai aiba treaba cu celalalt fara intrebari de **** cum ca de ce nu iesi cu noi, ce faci acasa de nu mai iesi etc.Am un verisor mai mare care a fost in locul meu si i s-a pus heroina in mancare sau ceva de genul si acum are probleme la cap si de sanatate etc, nu stiu detalii, doar ca are ceva si nu vreau sa ajung ca el sau sa fiu urmarit pe strazi, mai ales ca astia stiu unde locuiesc.PS inca sunt la liceu, mai am 2 ani,

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| SG1995 a răspuns:

Complicată situația. Nu garantez că va merge, dar ce-ți recomand e să-i faci să nu vrea să stea cu tine.

Dacă nu le place la teatru, mergi la teatru vreo 2 săptămâni, de exemplu.

Ai avut problema că te întreabă "de ce stai acasă". Păi nu sta acasă. Ieși cu bicicleta înafara orașului și fă drumeție prin zonă, sau găsești tu soluții.

Probabil o să-și bată joc de tine o vreme sau o să încerce să te descurajeze, nu-i asculta. Ține minte că nu vrei să ajungi pe stradă cerșind după bani de o nouă doză. Știu că e șocant, dar eu spun că-ți trebuie măsuri drastice.

Dacă alegi versiunea cu drumeții, descarcă-ți pe telefon videoclipuri la care să asculți și care să te ajute, de exemplu te poți înregistra citind lecțiile din timpul săptămânii și să le editezi până reții. Așa, te ajută și la clasă.

Fii creativ și gândește pe termen lung. Desigur, poți urma și sfaturile altora.

| Cocean30 explică (pentru SG1995):

Am incercat sa nu i bag in seama, sa nu mai ies din clasa si sa stau in banca, pana la urma tot se gaseste o situatie in care pana la urma ne intersectam, chiar si daca e legat de scoala. uneori sunt bagat in grupuri pe Instagram si daca le dau block sau ies dupa ma intreaba ca de ce le dau block fara motiv

| Mihai1499 a răspuns (pentru Cocean30):

Eu nu folosesc Instagram, nu mă pasionează. Dacă te forțează să intri pe grupuri și nu vezi mare folos în folosirea aplicației, dezinstalez-o și spune-le că ai făcut-o pentru memorie. Și c-ai ales-o că te-ai plictisit de ea...

6 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Sfatul meu e să te transferI în altă clasă sau la alt liceu.

| Volsvagan70 a răspuns:

De unde esti? Cum sa fie o clasa de a 7-a plina de drogati?

| SG1995 a răspuns (pentru Volsvagan70):

E clasa a 10 a, a specificat că anul doi de liceu.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru SG1995):

Ieri nu era specificat in felul asta