| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop acer aspire 7735zg si nu mai se incarca bateria. problema este mufa jack. pana acum se incarca doar daca il puneam intr'o anumita pozitie dar astazi a stat 15 minute si dupa aia nu a mai mers deloc. cat m'ar costa daca l-as duce la service sau daca este o posibilitate sa il repare tata?

1 răspuns:
| robertpaul a răspuns:

Eu cand verific ceva o iau de la cap.verific intai cablul de alimentare daca n-are curent,apoi verific firul de la jack sa nu aibe rupturi,scurt pe undeva,apoi in final jackul-astea toate le fac cu un aparat de masura. daca aesti sigur ca e de la jack,schimba-l sau daca iti permite portofelul cumpara unul nou. poate si bateria sa fie distrusa, daca folosesti laptopul cu bateria pusa, cand e conectat la alimentator/incarcator)))se distruge repede