| Losnams a întrebat:

Am vârsta de 16 ani si am 6 luni de fumat. Incerc sa ma las, oare am vreun avantaj daca ma las acum de fumat?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimic important. Sanse mai mari sa eviti un cancer, traiesti cativa ani in plus, faci economie la bani, nu iti strici dintii, nu mai putin... In rest nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, sunt articole științifice care arată cum plămânii încep să se curețe singuri, imediat ce te-ai lăsat de fumat. Asta până mai ai plămăni, până nu ajung să arate cu un coș de la o sobă cu cărbuni.

| mihai69 a răspuns:

Ai o grămadă de avantaje. Îți dau doar unul: pune într-o pușculiță banii de țigări și deschide-o peste 5 ani. Vezi ce poți cumpăra atunci (chiar și în ciuda inflației inerente) de acei bani. Apoi ai putea eventual înmulți cu 10, dacă speri să trăiești așa mult.winking Renunțarea la fumat ar putea ajuta să fii (mult) mai longeviv.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca tu ne zici ce avantaj ai prin a NU te lasa...

| Andreeush a răspuns:

Ai vreun avantaj dacă nu te lași de fumat?

| DarthNiger a răspuns:

Nici macar nu ai intrat bine in pubertate si te-ai apucat de fumat? daca continui sa fumezi mereu o sa ai mari probleme de sanatate in viitor.

| Maxxxi a răspuns:

Salut,ma gandesc ca nu te-ai apucat singur de fumat ca ti-a venit asa sa cumperi un pachet.Incearca sa stai departe de prietenii care fumeaza nu ma refer sa nu mai stai cu ei deloc ci sa eviti sa mai mergi cu ei cand merg la fumat in timpul pauzelor(presupun ca esti la liceu daca ai 16 ani). Influentele colegilor sunt destul de mari si sunt cam greu de refuzat mai ales daca deja fumezi si incerci sa te lasi.Acum daca nu colegii teau facut sa fumezi sau altceva sau fumeaza cineva din familie e putin mai complicat sunt mereu pe acolo nu ai cum sa ii eviti.Sincer sa spun nu am fumat niciodata si nu stiu sigur ce altceva as putea sa iti zic.Dar daca te ascunzi de cei din familia ta ar trebui sa le marturistesti daca nu reusesti sa treci singur peste dependenta.Cand ai si alt suport ai mai mult curaj.Cam atat altceva nu prea stiu, pastile sau altceva nu recomand doar o sa iti ofere o doza de nicotina(parca asa se numea) si corpul tau o sa primeasc ain continuare acea subtanta. Sper sa reusesti sa treci peste asta daca fumezi de 6 luni e bine ca ai reusit sa te dezmeticesti si sa te gandesti la tine.Noroc,sper sa scapi de acest viciu.

| RogerTaylorLover a răspuns:

Sanatatea este pe primul loc, deci normal ca are rost sa te lasi acum. E bine ca tu singur te-ai hotarat sa te lasi de fumat. Iti dau un pont pe care si tata l-a folosit si de atunci in colo nu a mai pus mana pe tigara : Cumpara-ti niste gume foarte mentolate, si ia-le cu tine peste tot, si cand ai pofta de o tigara, ia o guma de aia si sa vezi ca nu mai ai chef de tigara, si usor usor te vei lasa. Dar ai grija, sa nu ajungi cu probleme de stomac de la bomboane. Sanatate si noroc!