| Alphacrow21 a întrebat:

Am vreo 15 ani, 3 luni împliniți si am o mare problema,de felul meu sunt foarte proasta la categoria comunicare cu alte persoane. M-am mutat in alt oraș,am schimbat scoala, profesorii si prietenii. Faza este ca nu am prieteni la propriu, nu pot sa port o conversatie cu cineva, accept sa fiu singur, sa fiu pe "barba" mea si sa nu fiu ajutat, prieteni cu care vorbesc orice nu am, parintii nu ma asculta, am si probleme in familie.Sunt genul de om care este deranjat de oamenii cu prost gust, sa fie nesimțiți, sa fie superiori celorlalți, vreau sa fac dreptate! Singurii amici pe care ii am sunt doar din clasă happy ex: daca iesim vreo 4 afara, eu sunt pe langa subiect si restul' vorbesc, râd si eu sunt "uau"...Cum pot rezolva problemele cu comunicarea intr-un grup sau cu prietenii? happyScuze dacă am făcut greseli gramaticale

Răspuns Câştigător
| MPersephone a răspuns:

Totul incepe de la tine. Reactia ta la conversatii provoaca alte reactii fie pozitive sau negative.
Eu tot sunt mai independenta la ale mele. Consider ca am 3 prieteni adevarati, restul fiind pasageri in viata mea.
Dar de fapt e simplu. Te deranjeaza oamenii cu prost gust? Evita-i. Dar nu cumva sa devii tu unul din ei prin critica ta fara temelii.
Ai dreptul sa ai opinie. Ai dreptul sa selectezi oamenii. Fii smecher, invata din greselile lor pe care tu refuza sa le repeti.
Dar rezolvarea problemelor incepe de la tine, de la fiecare individual aparte.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai eu nu inteleg ce ai de nu te poti implica si tu in conversatie?! Nu intelegeti ce vorbesc sau care e problema? apuca-te si tu si citeste maimult, documenteaza-te despre tot felul de chestii, de subiecte si deschide tu subiecte data viitoare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se rezolvă cu simțul umorului.
Caută glume, povești vesele, iUmor,
https://www.youtube.com/channel/UCLX_Uieu2QfoAW8MYRE181g
și fă zilnic o cură de râs.
Asta o să echilibreze tensiunile din tine și o să reușești și tu să fii ca ei. când ești printre ei.