Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta dau Evaluarea Nationala si am emotii foarte mari. Nu ma asteptam, mai ales pentru ca sunt o fire destul de calma si realista. Tot ce am facut la scoala e epicul, in timp ce altii au facut toate genurile deoarece eu m-am transferat si a fost o intorsatura. La matematica sunt varza de cand ma stiu, nu suport sa aud de ea, mai ales ca sistemul scolar ne da multe teorii total inutile. Totusi, sunt foarte buna la literatura si am zeci de premii. La romana singura problema ar fi argumentarile, insa matematica imi da fiori. Ce pot face sa invat singura bine, sa inteleg, sa nu fiu lipsita de motivatie? Vreau sa am cel putin media 8.40 pentru a intra la un liceu decent. De fiecare data cand ma gandesc la evaluare mi se pune un nod in gat si plang. Am nevoie de sfaturi despre orice legat de evaluare.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu rezolvi nimic dacă plângi, fii mai atentă la ore și pune mâna să înveți.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Vorbeste cu parintii sa faci cateva meditatii.
Daca nu o duceti prea bine cu banii atunci trebuie sa te pui serios cu burta pe carte, trebuie sa lucrezi.

| lilith16 a răspuns:

Nu o sa fie mare branza, o sa va pună intr-o sala, sa va frece un subiect de **** care nu o sa va ajute cu nimic si o sa fiti etichetaţi dupa notele luate, nu esti singura care da evaluare, nu te mai panica atat, fii smechera si nu invata mecanic ca te dai cu capul de pereti cand vezi ca nu te ajuta cu nimic, daca esti asa sigura pe tine nu te da cu capul de pereţi, dar zic sa nu faci planuri de genu poate ramai dezamăgită, acolo nu ii pasa nimanui cate premii ai luat tu, depinde de cine corecteaza

| Cduncfujndf a răspuns:

Hei, numele meu este Alexandra și am 15 ani, am dat și eu Evaluarea în urmă cu câteva luni. Vreau să îți spun că nu trebuie să îți faci griji, nu e chiar așa mare lucru cum se aude. Vorbește cu părinții tăi să faci niște meditații dacă nu ești sigură că vei lua notă dorită.
Nu știu din ce oraș/sat/comună ești tu...dar oricum, să știi că nu îți trebuie o notă chiar așa mare ca să intrii la un liceu foarte bun.
Mie media finală care mi-a ieși a fost 6.92 și puteam să intru chiar și la cel mai bun liceu din orașul meu, chiar pot să zic că e printre cele mai bune și din județul meu... însă nu am vrut la liceul acela deși aveam medie...m-am dus la liceul la care am vrut, la liceul care îmi plăcea.
Așa că nu îți fă griji, nu va fi chiar atât de greu, și oricum, important nu e să te duci la liceu care e cel mai bun, e important să te duci la liceu care îți place, liceul la care te vezi tu în viitor și la profilul care vrei tu.