| AlexandruAlex2020 a întrebat:

Aparențele înșală... Sau? Trăim într-o lume în care ești „apreciat" de cineva mai degrabă doar pentru că poate profita de tine, nu pentru cine ești tu cu adevărat sau ești considerat ca fiind „prost" doar pentru că poate nu ai cele mai bune note la școală, însă nimeni nu se gândește la faptul că ai o mulțime de calități și că ai ceva unic, ceva ce te face să fii cel mai bun pentru că e doar un lucru pe care doar tu îl ai, să știi că ești special în felul tău de a fi și cineva chiar observă asta și te apreciază. Deși uneori e atât de greu de crezut. Nu mai ai cum să fii judecat, de fapt, pentru cine ești tu cu adevărat, ești judecat doar după anumite aparențe sau impresii false pe care și le fac ceilalți, ei fiind doar niște oameni care își dau cu părerea în necunoștiință de cauză și sunt răutăcioși, acei oameni care ar face orice le stă în putință ca să te facă să suferi sau să te rănească și, deși e atât de dureros, nu trebuie să-i bagi în seamă. Gândește-te la simplul fapt că acelea sunt doar niște persoane care sunt invidioase pentru că nu pot fi la fel de tari și de bune precum tine. Mulți oameni vor doar să te împiedice din a realiza ceea ce îți dorești, doar din pricina faptului că le-ar fi ciudă dacă ai reuși și i-ar frustra să știe că ți-ai îndeplinit un vis măreț, un vis pe care ei nu-l vor putea atinge niciodată, însă sunt și acei puțini oameni care ar face orice să te ajute și să te susțină, aici adeverindu-se citatul „calitate, nu cantitate". Stiu, e complicat să îi găsești pe cei care chiar îți vor binele cu adevărat, însă nu e imposibil... Ce e important, este să nu te demoralizeze toți acești factori și să te gândești că orice obstacol depășit este, de fapt, un pas înainte, ceva care te face să fii mai puternic, dar și mai încrezător în propriile forțe și îți garantez că momentul în care-ți vei îndelini visul și vei realiza că ai trecut de atâtea greutăți va fi unul special, poate abia atunci îți vei da seama cu adevărat cât de puternic ai fost și cât de greu a fost să realizezi ceea ce ți-ai dorit cu adevărat, însă merită, fiindcă acela a fost visul tău și după cum se spune, uneori visele devin realitate, iar singura persoană care este capabilă să transforme un vis pe care cu toții l-au văzut ca fiind ceva imposibil și utopic în realitate ești chiar tu. Si cel mai important este să o faci pentru tine, în final tu vei fi fericit, dar și mândru de tine, asta este tot ceea ce contează. Drumul către succes nu este unul simplu, trebuie doar să nu te dai bătut și să crezi în tine, să fii convins de faptul că într-o bună zi vei câștiga, fiindcă încrederea în propria persoană ne face să realizăm lucruri incredibile, pe care cândva nici nu ni le-am fi putut imagina și nu uita: ești un om care poate face atâtea lucruri frumoase, ești deosebit față de alții și asta te face să fii valoros în adevăratul sens al cuvântului, you can do it!

Păreri?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Părerea mea e că e un text grețos și nerealist de pe la mijlocul imensei: a 2-a frază.

| OldSoul a răspuns:

Asta-i lumea, asta-i societatea, te forteaza sa faci parte din tipar.
Cei slabi intra in tipar, cei puternici tin piept si se vor opune acestuia,

| Endoryus a răspuns:

Pot sa jur ca ai fost platit sa scrii prostiile astea, atat de bine te-ai strofocat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasă-te de discursuri motivaționale.Nu-s de tine.
Ma faci sa vomit, nu sa capăt brusc încredere in forțele proprii.