| roksyk a întrebat:

As dori detalii despre anorexie. Si, daca stiti cumva, vreo carte despre viata anorexicelor, poate autobiografica sau inspirata din realitate.
Va rog, fara linkuri, daca se poate.

9 răspunsuri:
| danutza a răspuns:

Ce este anorexia?

Anorexia nervosa este un tip de tulburare alimentara. Oamenii cu anorexie se confrunta cu teama de a se ingrasa. Sunt acele persoane extrem de slabe si mereu preocupate de cantitatea de mancare ingerata. Anorexia afecteaza atata corpul, cat si mintea. Poate incepe cu o dieta si poate continua intr-un ritm necontrolat. Oamenii cu anorexie se gandesc numai la diete, se cantaresc tot timpul si au o imagine distorsionata despre propriul corp. Desi toata lumea le spune ca sunt slabe, aceste persoane se vad foarte grase in oglinda. Anorexia incepe de obicei in anii tineretii. Tratamentul timpuriu poate fi foarte eficient, dar netratata la timp, anorexia poate deveni o afectiune permanenta si in timp poate cauza infometare si probleme serioase de sanatate, printre care: slabirea oaselor (osteoporoza), afectiuni ale rinichilor si probleme cardiace. Exista situatii in care oamenii au murit, ca urmare a gravitatii problemelor cauzate de anorexie. Cu cat este tratata mai repede, cu atat urmarile nu vor fi asa de grave.

Care sunt cauzele anorexiei?

Dezechilibrele alimentare sunt complexe, asa ca specialistilor le este greu sa identifice cu exactitate cauzele. Totusi, acestia au identificat anumite aspecte responsabile pentru anorexie, printre care istoricul familiei, anumiti factori sociali sau trasaturi de personalitate. Anorexicii se regasesc de obicei in urmatoarele situatii:

persoane din familia acestuia au probleme de greutate: obezitate, dezechilibre alimentare sau au dereglari de comportament, sunt anxiosi, depresivi
fac un sport sau au o slujba care necesita anumite dimensiuni corporale: baletul, modelingul, gimnastica
sunt persoane care-si doresc prea exagerat sa arate bine tot timpul, se ingrijoreaza foarte mult de felul in care arata
persoane care se confrunta cu evenimente stresate in viata lor: divort, pierderea unei persoane dragi, etc.
Anorexia afecteaza 1% din populatie si este mai frecventa la tineri si la femei, 9 din 10 persoane anorexice sunt femei.

Care sunt simptomele?

Persoanele anorexice: au greutatea mai mica decat greutatea normala, sunt foarte speriati ca se ingrasa, refuza sa se mentine la greutatea normala, sunt obsedati de diete s slabit, limiteaza cu strictete consumul de alimente, vomita sau iau pastile cu efect laxativ, fac multe exercitii sau obisnuiesc sa taie in felii foarte, foarte mici alimentele pe care le consuma. De asemenea, se pot confrunta cu probleme serioase de sanatate: se simt slabiti, obositi, lesina, au firul de par subtire, piele uscata, unghii sensibile, le este frig tot timpul, au tensiune arteriala scazuta si batai slabe ale inimii, pielea de pe brate si picioare este de culoare vanata ca urmare a slabei circulatii a sangelui.

Cum se trateaza anorexia?

Anorexia nu trece fara tratament. In primul rand, o dieta sanatoasa este un prim pas in revenirea din aceasta tulburare. Deoarece anorexia este o afectiune pe baza fizica si psihica, este nevoie de ajutorul unui psiholog sau consilier care sa ajute persoana in cauza. Nu exista medicamente care sa vindece anorxia, cu exceptia cazului in cre persoana afectata sufera de depresie si ii trebuiesc administrate antidepresive. Anorexia se trateaza in timp, iar cazurile grave necesita internare in spital.
Daca credeti ca suferiti de anorexie sau daca cunoasteti persoane care se confrunta cu aceasta boala, nu ezitati sa vorbiti deschis despre problema in cauza si sa contactati sfatul unui medic. Tratamtentul la timp poate fi cea mai buna solutie in evitarea imbolnavirii seerioase a organismului.

Sper sa iti fie de foloshappy
Bafta

| Haydee a răspuns:

Si eu am devenit curioasa despre acesta "boala" anorexie. E incredibil cat de slabe pot deveni unele persoane:-O
Anorexia si bulimia sunt doua boli ce-si fac simtita prezenta in primul rand in randul adolescentilor si al femeilor triste si singure. Tulburari de alimentatie din punctul de vedere al medicinei generale, tulburari dismorfice din punctul de vedere al unui psiholog, aceste boli necesita o mare vointa din partea bolnavului dornic sa se vindece.
Anorexia si bulimia intra in categoria tulburarilor de alimetatie. Uneori aceste tulburari sunt insotite de tulburare dismorfica, in sensul ca persoanele nu au capacitatea de a-si percepe corpul in dimensiuni reale, vazandu-se de obicei mult mai grase decat sunt.
Daca mai vrei informatii:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Anorexia_nervoas%C4%83
p.s.scuze ca ti-am dat un link:( :D

| roksyk explică:

Exista si persoane anorexice care sunt asa fara sa vrea? Vreau sa spun, care slabesc chiar daca mananca normal sau care nu au pofta de mancare chiar fara sa vrea sa slabeasca.

| Monyktza a răspuns:

Anorexia nervoasă este o tulburare psihiatrică din categoria tulburărilor de alimentare, caracterizată printr-o reducere anormală a greutăţii corpului şi printr-o deformare a imaginii propriului corp cu teama prevalentă, persistentă, de îngrăşare. Persoanele suferind de anorexia nervoasă îşi limitează greutatea corpului prin abţinerea voluntară îndelungată de a se hrăni (starvaţie sau post voluntar) (anorexia nervoasă de tip restrictiv) şi prin alte metode - ca de pildă abuzul de purgative, clisme, şi diuretice, folosirea de substanţe anorectigene, şi excesul de exerciţii fizice (anorexia nervoasă de tip eliminator, purgativ). Anorexia nervoasă este o tulburare psiho - somatică sau psiho - fiziologică complexă, implicând componente psihologice, neuro-biologice şi socio-culturale.Bolnavul de anorexie nervoasă nu e lipsit neapărat de poftă de mâncare, mănâncă intenţionat foarte puţin. Nu stiu, din pacate, sa iti spun o carte insa pot sa spun ca sunt multe adolescente si nu numai care trec prin asa ceva. Din nefericire anorexia este letala. Deci spune nu anorexiei. Sper ca am fost de ajutor. papa xoxo

| Monyktza a răspuns:

26 August 2009 12:47 |
Raportează ▼
roksyk explică:
Exista si persoane anorexice care sunt asa fara sa vrea? Vreau sa spun, care slabesc chiar daca mananca normal sau care nu au pofta de mancare chiar fara sa vrea sa slabeasca.

Nu cred. Acele persoane poate sufera de ceva boala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anorexia nervoasa nu este o tulburare de alimentatie...este in primul rand o tulburare psihologica, efectele ei fiind tulburarile de alimentatie si de multe ori cauza aparitiei bolii.Eu am avut aceasta boala cu episoade de bulimie, nu m`am vindecat si cred ca nu o voi face vreodata.Am invatat insa sa o stapanesc mai bine ca inainte si cred ca am facut un pas foarte mare, pe care din pacate multi nu il pot face cu orice fel de ajutor, pentru simplul fapt ca neaga existenta unei probleme. Cel mai important este sa recunosti ca ai aceasta boala, pentru ca este o boala care ajunge sa te domine fizic psihic social, din toate punctele de vedere, tragand dupa ea depresii, anxietate si multe alte probleme in afara de cele fizice.Roksyk,ca raspuns la intrebarea ta, daca unele persoane pot fi anorexice fara sa vrea, adica prea slabe, tu intelegi gresit notiunea de anorexie.Acele persoane de care spui tu nu au o boala psihica, ci doar ceva poate la nivelul metabolismului.Anorexia nu isi doreste nimeni sa o aiba ea se dezvolta in timp.Persoanele care sufera de anorexie mereu au grija la calorii roksyk, deci persoanele de care vorbesti tu care mananca oricat se exclud din start pentru ca anorexia tocmai prin asta e caracterizata refuzul de a manca, mintea ajunge sa te controleze, tu nemaiavand o imagine obiectiva asupra propriei persoane. E foarte greu de explicat si e foarte mult de discutat, as putea sa scriu incontinuu si tot nu cred ca un om care nu a trecut prin asa ceva poate intelege, insa credeti`ma anorexia nu poate fi conrolata de mintea celui bolnav atunci ea conduce mintea, este ceva atat de complex desi multi o privesc cu superficialitate inca la noi in tara desi sunt fete care au murit din cauza acestei boli, inca nu ii este acordata destula atentie si informatie, pacatsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o carte care se numeste Andrea's voice. este pe engleza. nu am citit-o inca dar sper sa fie destul de buna. alte carti care ar fi nu cred ca ai sa le poti gasi pentru ca sunt in suedeza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca exista o carte despre viata anorexicelor, dar daca intrebi o persoana care sufera de aceasta boala iti vei putea face o idee. E ingrozitor! Am citit raspunsul anonim si parca mi-am vazut propria existenta intr-o oglinda. Sentimentul de vinovatie pe care il ai dupa ce mananci nu te lasa sa te bucuri de nimic. Imagineaza-ti ca noi, ANOREXICELE, ne ganim la numarul de calorii pe care l-am mancat, la ce vom manca pe parcursul zilei, la ce vom manca maine, cand ne permitem un mic ''exces'' alimentar. pur si simplu ne gandim la diete, calorii, alimente sarace in calorii mai tot timpul. Ajungem sa ne fie ciuda pe noi insine daca mancam o bucatica de ciocolata, o feliuta de paine, o bomboana ( si ne aplicam tot felul de pedepse de genul: nu mai mancam decat 2 mere a doua zi, ori facem exercitii fizice pana simtim ca picam din picioare). Stii cum e sa gatesti pentru cineva fara sa mananci si tu, si mai ales fara sa gusti macar din ceea ce ai gatit? Stii cum e sa iti fie pofta atat de tare de ceva incat sa incepi sa plangi? Sa arunci mancarea la cosul de gunoi sau in toaleta pentru ca ti-e frica ca nu te vei mai putea controla si vei manca? Stii cum e sa iti ungi o bucata mica de paine cu branza topita, sa o duci la gura si apoi sa o azvarli direct pe geamul deschis de la buctarie de frica sentimentului de vinovatie pe care stii ca il vei avea daca o vei manca? Sau stii cum e sa te certi cu mama ta pentru ca a facut prajitura duminica, cand ai mers la ea in vizita? Si apoi, dupa o lunga perioada in care te-ai abtinut de la mancare - clachezi: Iti pierzi intr-un final controlul si incepi sa mananci... o bucatica (de pofta) si inca una, si inca 10 si nu te mai poti controla, mananci in disperare pana cand simti ca nu mai intra, dar, nu te poti opri - si dupa aceea ti se pare ca esti cea mai mizerabila persoana din lume, ca ai gresit, ca te vei ingrasa, si plangi si fugi in baie la oglinda. Te simti urata si grasa. Langa tine e toaleta si in suport - periuta de dinti. Vomiti si plangi. Ziua se termina astfel, dar urmeaza multe alte zile in care vei manca numai 400 - 500 de kilocalorii, in care iti va fi rau de foame, in care te vei uita la altii cum mananca fara sa te atingi de altceva in afara de alimetele pe care la consumi de obicei - cele dietetice.
SUNT ANOREXICA! E ORIBIL! IMI DORESC SA FIU CUM ERAM INANITE SA INCEAPA INFERNUL IN CARE TRAIESC ACUM! Imi continui sedintele la psiholog Roksyk, si daca voi trece peste asta, voi scrie chiar eu o carte despre viata mea de anorexica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii care au frica de a se ingrasa si consuma alimente cu putine calorii sint anoxerici despre anorexie poti sa afli din you tube niste istorii socante unii anoxerici mor din cauza anorexii au atac de cord groaznic