| mihaela_8751 a întrebat:

As dori sa stiu cat te tare afecteaza " trasul pe nas"? Am un prieten care trage pe nas si imi este foarte frica sa nu pateasca ceva atata timp cat el nu stie cat de rau iti face.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cocaina, Bro, heroina se injecteaza.
Ce pot sa spun, e foarte foarte grav. Cocaina da dependenta mare, fizica si psihica, dementa si alte psihoze. Singura salvare este sa-l internezi la dezintoxicare cat mai repede. Pentru asta trebuie sa-l convingi repede, fiindca fiecare doza e un pas mai departe de normalitate si, de la un punct incolo, nu mai exista cale de intoarcere. Adica creierul e compromis prea grav pentru a mai putea duce o viata normala.

| psiholoaga a răspuns:

Stie, insa, daca deja trage pe nas, este dependent si orice i-ai spune sau ar afla, daca el nu vrea, nu poate renunta. Si chiar daca vrea, e necesara o internare intr-un centru de detoxifiere. Cat de tare te afecteaza? Iti face praf creierul.

| fabogov a răspuns:

Cocaina e un stimulent care produce o stare de excitatie extrema si reduce apetitul pentru mancare. Consumatorii nu mai simt, de multe ori, durerea si oboseala. (citat)
Cât despre consecinte : Cocaina poate determina batai neregulate ale inimii iar temperatura corpului creste. In cantitati mari sau regulate, cocaina poate afecta negativ libidoul, duce la neliniste si paranoia. Dozele mari pot provoca moartea prin afectarea inimii sau sufocare. Printre efectele secundare des intalnite se numara depresia si oboseala. Deprivarea strarneste o stare severa de anxietate.
Unii oameni sunt foarte sensibili la efectele cocainei si pot muri chiar dupa prima doza.
Sfatul meu: Dă-i doua palme sănătoase, leagă-l de calorifer si dă-i doar mancare și apă. A doua soluție, dezintoxicarea.
Sper doar să accționezi la timp.
Mult succes, vei avea nevoie.

| soseta ucigasa a răspuns:

Daca ne-ai zice si ce trage poate am putea ajuta mai bine. Ca poate sa traga de la creta, la zahar, aspirina sau diferite tipuri de droguri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa traga frate, heroina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-i rost de un pistol ca scapa mai ieftin si explica-i ca e mult mai bine daca se intimpla mai repede...Ptr asa ceva n-am scrupule.As face curatenie fara cel mai mic regret...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E insasi emblema slabiciunii si prostiei umane cu certitudidea faptului implinit de a atrage milioane de adepti...Cu-ra-te-ni-e...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la muci atunci da-i o batista laughing

Daca e vb de droguri, atunci nu ai ce sa-i faci pentru ca e deja dependent si nu mai e prietenul pe care-l cunosteai si tineai la el sad
De stiut ar trebui sa stie... daca are peste 20 de ani... dar nu strica sa il intrebiwinking
Prefa-te ca te intereseaza ce se intampla, adica nu il vezi ca pe un nebun ciudat si sa nu il sacai spunandu-i sa se lase...intreaba-l sa vezi daca el chiar stie...
Sunt f multe chestii care te face fericit fara sa iti nenorocesti viata si sa intri intr-una virtuala... falsa...
Poate reusesti sa-l convingi sa se lase, sa se duca la un centru de detoxifiere...

Sau daca nimic nu a mers...incerca metoda care a zis harciogwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga`ti pl, trage si tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm pai...conteaza foarte mult si ce trage si cat trage.In orice caz cand te apuci de prizat iti asumi riscuri, adica esti constient ca o faci ca tu sa te simti bine, dar urmarile sunt. oribile.Iti dai seama ca prietenul tau este destul de informat in legatura cu trasul pe nas, dat tot face asta, nu? Si nu il poti ajuta ajuta prin sfaturi.gen "nu e bine, te distruge". putin ii pasa ce ii spui. el singur trebuie sa renunte usor usor la lucrul astabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce trage pe nas.