| betina98 a întrebat:

As vrea sa citesc Jurnale vampirilor si nu stiu daca "Jurnalele lui Stefan" sunt inainte sau dupa cele patru volume (trezirea; lupta; furia; reuniunea). Ma poate ajuta cineva?

2 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Eu am citit doar "Jurnalele lui Stefan" si scrie ca este o carte adaptata dupa romanele lui si.l. smith si dupa scenariul filmului. eu cred ca este un roman adaptat dupa primul volum Trezirea; adaptat in sensul ca este scris din viziunea lui Stefan.

| AngeliqueVigeeLebrun a răspuns:

Eu le citesc in paralel. Adica in jurnalele lui Stefan se povesteste viata lui Stefan inainte de a o cunoaste pe Elena, iar in cele patru volume (trezirea, lupta, furia si reuniune) urmate de cele 3 volumele din seria intoarcerea ( caderea noptii, suflete-umbra si miez de noapte) se povesteste despre Stefan Damon si Elena.Dar poti sa citesti prima data jurnalele lui Stefan si dupa celelalte volume.