| Mony a întrebat:

As vrea sa imi pun lentile de contact. Ma puteti ajuta cu cateva informatii? Cei care purtati, cum sunt? pret, curatare..cat mai multe informatii va rogbig grin

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

Pretul este undeva intre 100 si 200 RON, in functie de timpul de purtare, firma, daca sunt sau nu colorate (cele colorate sunt mai scumpe) etc. Cele mai bune mi se par cele pe care le poti purta o luna, de la Bausch & Lomb. In cutie sunt 3 seturi de lentile, deci iti ajung pentru 3 luni. Poti purta indiferent de ce dioptrii ai si se aduc la comanda, in 24-48 de ore, daca mergi la un magazin sau cabinet oftalmologic.
In ceea ce priveste curatarea, e destul de simplu. Trebuie sa iti cumperi o solutie speciala, care costa in jur de 20-30 RON (100 ml). Lentilele trebuie tinute in ea pe timpul noptii sau oricand nu le porti, iar lichidul in inlocuiesti o data pe zi.
In prima saptamana s-ar putea sa ti se pare putij incomod, insa te vei obisnui dupa aceea. Personal, pot spune ca e mult mai comod decat purtatul ochelarilor. Nu iti mai blocheaza nimic vederea, te poti uita mai bine intr-o parte fara sa fii nevoit sa intorci capul, nu mai ai probeme cu lentilele cand ploua si lista poate continua.
Ceva mai detaliat gasesti aici:
http://www.drlentila.ro/ghid-lentile-de-contact