| Lorena11072501 a întrebat:

As vrea sa mă mut cu iubitul meu. Am 18 ani împliniți.
Suntem împreuna de aproape un an și simt nevoia sa locuiesc cu el. El sta singur.
Părinții lui își doresc asta și vor sa ne susțină financiar, dar ai mei nu ar fi niciodată de acord cu asta, mai ales tata care nu este de acord nici cu faptul ca am prieten.
Am nevoie de mai multe sfaturi, pro- contra

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Buna! Treaba sta in felul urmator. Noi de mici am fost educati prost cu faptul ca daca parintii ne-au facut si ne-au crescut, trebuie mereu sa facem ce vor ei. Gresit! E ok sa-i urmam, sa fie ca un exemplu, sa ne indrume, insa ce alegeri facem noi, ne priveste numai pe noi si ne asumam aceste lucruri plus ca este viata noastra, nu a lor si avem tot dreptul sa facem ce dorim noi.
Ai deja 18 ani, nu te tine nimeni cu forta la ei in casa si ai tot dreptul sa pleci, ei neavand posibilitatea de a se opune.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce-i cu graba asta?
1. ai abia 18 ani
2. nici un an n-aveți împreună
Ai timp toată viața să stai cu el, nici eu nu te-aș lăsa să fii fi-mea

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu te opreste nimeni sa te muti cu cine vrei, odata ce ai implinit 18 ani si poti sa decizi singura ce vrei sa faci.
In ce privesc ce doresc parintii tai, este doar problema lor, tu nefiind obligata sa le respecti dorinta, nemaifiind inca sub tutela lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca exista sfaturi pro din punctul meu de vedere. La 18 ani e mult prea devreme pentru asa ceva... si e destul de penibil sa va dea parintii bani doar ca sa stati voi impreuna.