| Whiskey a întrebat:

As vrea sa stiu cum se rezolva probleme de genul :intr-o urna sunt X bile rosii si Y bile albe care este probabilitatea ca extragand o bila din urna aceasta sa fie rosie.Va rog frumos vreau doar metoda prin care se rezolva dau FUNDA si VOT va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| LoLo a răspuns:

Buna! Formula este P=nr. cazurilor favorabile/nr. cazurilor posibile
Cum sa-ti explicthinking
Sa zicem ca ai 4 bile rosii si 6 albe
Cazuri posibile sunt 10 (deoarece aduni numarul bilelor)
Cazuri favorabile 4 (deoarece atatea bile rosii sunt)
Si pe urma folosesti formula, adica: P=4/10=>0,4
Daca vrei sa afli la bile albe faci P=6/10=>0,6
Sper ca te-am putut ajuta, si sper ca ai inteles
Baftawave

P.S P=probabilitate

2 răspunsuri:
| lilboutique a răspuns:

Probabilitatea= nr. cazurilor favorabile supra nr. cazurilor posibile. De ex daca x= 10 bile rosii si y= 15 bile albe probabilitatea= 10 supra 25

| juicymoistureXD a răspuns:

P= x/x+y