| Adella92 a întrebat:

As vrea sa stiu si daca foloseste cineva cardurile pentru plata si incasare online Pay Pal...si daca da exista vreau dezavantaj in ce le priveste sau vreaun risc? Si as mai dori sa stiu ca am inteles ca poti face legatura cu un card real si prin intermediul pay pal poti incasa sau plati dupa caz...este adevarat? stie cineva cu ce card real se poate face asta? si cam cum se procedeaza? multumesc ast rasp voastre

Răspuns Câştigător
| Crysis21 a răspuns:

Salut,

solosesc paypal de mai bine de un an. Nu am avut nici un fel de probleme cu paypal si dpdv all securitatii mi se pare OK. in ceea ce priveste card-ul iti recomand sa alegi VISA de la ING(Evita BCR pentru ca eu am avut probleme). Eu il am in lei, iar cand retrag bani din paypal imi sunt convertiti din euro in lei automat de catre banca la cursul de schimb (paypal are comision de retragere de 2 euro indif. de valoare).

asocierea card-ului o faci din pagina de paypal. ei iti vor retrage 5 $ din card.Va trebui sa suni la banca si sa le ceri un cod de confirmare din 4 cifre ce va trebui sa il introduci in paypal pentru confirmarea card-ului... ceva de genul nu mai tin minte sigur big grin

sper ca ti-am fost de ajutor

| Adella92 explică (pentru Crysis21):

Ok mersi frumos...eu am normal card de la transilvania si de aceea doream sa stiu cum se face aceasta asociere.As mai avea o intrebare daca stii cumva.de ex mi-ar trebui sa fac acest card pentru ceva...as putea daca este sa fac asocierea cu cardul real mai tarziu? sau o data ce iti creezi acest card/cont la paypal trebuie sa ai un card visa pentru a fi asociat?!

| Crysis21 a răspuns (pentru Adella92):

Nu trebuie neaparat VISA, dar este cel mai recomandat in relatiile cu PayPal. M-am interesat destul de mult inainte de a face aceasta alegerehappy. Transilvania e OK cu PayPal de asemenea.Asociere card-ului cu contul nu te afecteaza cu nimic, dar din cate stiu este necesara asocierea card-ului pentru a-ti confirma contul de paypal. Cu contul neconfirmat nu cred ca poti primi bani. big grin

| Adella92 explică (pentru Crysis21):

Mersi de raspuns m-am mai lamurit din ce mi-ai zis tu... mersi pentru informatii >big grin

| Crysis21 a răspuns (pentru Adella92):

Ma bucur ca ti-am fost de ajutor happy