| any007 a întrebat:

As vrea sa urmez medicina (la anul') si nu stiu cum e treaba cu chimia in facultate cat tp se face si ce fel de chimie? nu ma pricep deloc dar iubesc biologia...alta alternative? mersi

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chimia se da la admitere (nuai cea organica) si se face in primul an, doua semestre. Sincer, a fost foarte grea, desi mie imi placea la nebunie chimia, dar trece repede si chiar merita sa faci medicina daca asta iti doresti.

Laur
| Laur a răspuns:

Ca materie chimia e folosita cel mai mult la biochimie, anul I, dar de chimie te folosesti in toata facultatea daca vrei sa si intelegi ce se intampla la nivel celular (in fiziologie si fiziopatologie mai ales). Apoi tot de chimie te folosesti si la farmacologie. Nu strica sa ai bazele din liceu, dar poti recupera si pe parcurs daca esti ambitioasa. Succes!