| elisarktis a întrebat:

Asi vrea sa imi spuneti niste alimente gustoase ce nu ingrasa happy
cine imi spune cele mai multe FUNDA!

Răspuns Câştigător
| cookieshor a răspuns:

Fructe care nu ingrasa:
- Ananas
- Capsune
- Grapefruit
- Papaya
- Portocale
- Pepene galben
- Struguri
- Mere
- Zmeura
Legume care nu ingrasa:
- Ardei
- Andive
- Broccoli
- Castraveti
- Ceapa
- Conopida
- Morcovi
- Salata verde
- Spanac
- Sparanghel
- Usturoi
- Varza verde
Condimentele de asemenea nu ingrasa.

Si mai sunt si lactatele...
Apoi urmeaza carnea, in afara de ceea de porc care este grea de preferabil pentru consum:pui si peste.(fierte sau gatite la aburi)~te pot feri de factorii ingrasarii...Pestele contine proteine ca si celelalte tipuri de carne, dar este bogat in grasimi nesaturate ( cele sanatoase) si minerale si este mult mai usor digerabil fata de acestea. Pestele si fructele de mare sint mai putin calorice si de aceea este obligatoriu sa mincam peste ( de preferinta proaspat ) de minim 3 ori/saptamana. Insa nimeni nu va fi certat daca in fiecare zi va consuma peste. Va mai amintiti sloganul „nici o masa fara peste", ei bine nu era un slogan comunist.
Respectand piramida alimentatiei o masa sanatoasa bogata in calorii trebuie sa contina unconsum zilnic de diferite alimente dupa cum urmeaza, desi cantitatea exacta de calorii consumate difera in funcite de sex, varsta si stil de viata:
majoritatea meselor ar tebui sa includa ovaz, paine integrala si orez brun; o felie sau 100g
uleiuri din plante, incluzand ulei de masline, soia, porumb si floarea soarelui; 50 g pe zi
legume, din abundenta de 3 sau mai multe ori pe zi; fiecare portie ar tebui sa aiba 150g sau mai mult
2-3 portii de fructe; o portie - un fruct sau 50g
1-3 portii de nuci sau pastai; o portie - 50g
1-2 portii de lactate; o portie - 200g degresat sau 100g cu grasime
1-2 portii de carne de pasare, peste sau oua; o portie - 100g sau un ou
consum redus de orez alb, paine alba, cartofi, paste si dulciuri
consum redus de carne rosie si unt.
Deci cu alte cuvinte un echilibrukiss Nu trebuie sa te infometezi pentru a nu te ingrasa.Alimentele tale preferate preparate corect nu ingrasa. Poti manca din toate cate putin.
Sper ca te-am ajutat!
Cred ca te-am convins si te duci sa iti pregatesti ceva la bucatarie...
POFTA BUNA!

2 răspunsuri:
| Faniii a răspuns:

Fructe si legume delicioase
supe gustoase
Lactate dietetice
Cereale integrale
Avocado
Alune

| Teolikka99 a răspuns:

Pepene rosu, acele batoane Musli sau Fidness =p~, cirese, portocale, visine... Funda?