| elenacat a întrebat:

Ati fost vreodata pedepsiti pentru note mici si s-a dovedit ca ati putut mai mult dupa aia?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mi-am pedepsit copii pentru note mici si prostii facute si pedepasa a dat rezultate imediat, ca au aparut note foarte bune si au fost mai ascultatori dupa aceea.

Am fixat apoi premii, de genul : cine ia premiul 1 anul asta, merge in ce tabara vrea el!
A functionat si asa.

| dullcat a răspuns:

Da, cred ca ni s-a intamplat tuturor.Parintii procedeaza cum stiu ei mai bine, adesea cum au fost ei crescuti.
Faptul ca isi doresc sa ai note bune si te pedepsesc pare foarte nedrept, stiu. Dar ei vor doar sa te ambitioneze si sa-ti arate ca exista consecinte daca nu iti dai interesul, atat acum cat si mai incolo in viata. Si nu cred ca ar face asta daca nu ar considera ca ai potential.

| elenacat explică (pentru dullcat):

Si? ai reusit mai bine?

| dullcat a răspuns (pentru elenacat):

Am reusit mai mult pentru ca ma ambitionam eu sa ma ridic in clasa, sa ajung oarecum alte colege care mereu aveau note bune. laughing Uram mai mult comparatiile decat pedepsele, asa ca nu am avut parte prea mult de cele din urma.

| mishupitur a răspuns:

Da, chiar in scoala primara. Pedepsele nu duc la ambitie sau excelenta, ele duc la marginalizarea copilului de catre parinti, gen: "nu mai vorbesc cu tine". In orice caz, e important ca copilul sa aiba nevoie de iubire si sprijin, nu doar in momentele fericite, ci si in momentele foarte grele din viata.