| Andrəi a întrebat:

Ati jucat vreodată când erati în adolescenta pe la 14-15 ani la diferite jocuri de noroc pentru ca nu aveați posibilități financiare sa iesiti cu colegi in oras, sa va scoateți iubita la un suc? Eu sincer am avut-o si inca o am, astazi am decis sa nu mai bag o buna perioada de vreme (vreo 3 săptămâni la pariuri, faza e ca eu am câștigat odata 200 de lei, după ceva timp inca 150)după ceva zile bag la pariuri 60 de lei,pierd, dupa o săptămână bag 40, pierd, dar am fost la colindat si eu ca totii copiii, am adunat vreo 350 de lei. In prima zi am bagat la pacanele 50 de lei,i-am pierdut, am ajuns acasa am mai luat 40, pe urma sa ii pierd, a doua zi am mers cu 150 de lei la pacanele i-am pierdut si chiar de craciun am încercat sa ma sinucid,stiind ca nimeni nu e acasă, am inceput sa plang când am deschis usa de la casa, mama venind cu 2 minute dupa mine intrebandu-ma de ce nu mai bag lumea in seama (aluzie la strigatul ei la mine, dar eu fiind atat de suparat nu am mai dat importanță). Ieri am bagat 30 de lei,banii pe care i-am strans de pachet săptămâna asta, i-am pierdut, azi am avut un bilet cu un meci pierdut, ma gandesc ca vreo 3 săptămâni m-ar ajuta sa ma descarc sa fiu mai motivat, bine ca o parte din castig i-am imprumutat cuiva si o sa mi-i dea,vreau neapărat sa imi iau ceva de imbracat cu ei, sa nu ii bag in jocuri de noroc si vreau un salariu, o sa il bag pe un bilet cu 2 meciuri,o sa pierd nu mai bag, o sa castig nu mai bag.
Ma doare faptul când vad pe grupul clasei mesaje cu "X vii in oras?" "Da fata acum" intreaba de mine uneori si trebuie sa caut scuze, le zic uneori ca joc la pariuri si ca nu mai am bani, zic ok, dar si ei stiu de ce nu vin...

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu la varsta aia mergeam la femei cu noroc laughing si alegeam spanioloaica, argentinianca, brazilianca sau nemtoaica laughing desigur pe bani dar a meritat decat fraierit la buzunar de una pe interes.

| aXy99 a răspuns:

Ai o problema. Esti dependent de jocuri de noroc. Da-le naibii. Sunt facute sa pierzi bani. Mai si castigi, dar in majoritatea cazurilor pierzi. Nu mai juca. De acum incolo strange-ti banii, nu ii mai cheltui aiurea si mai ales nu mai te juca jocuri de noroc. Nici macar nu esti major, cum de te lasa administratorii/vanzatorii?!
Nu ai pierdut cine stie ce sume, sa n-ai regrete, strange-ti banii de acum incolo. Daca pierzi, nu mai juca! E clar ca vei continua sa pierzi, nu iti vei recupera NICIODATA banii pierduti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce faci tu, este ceva. ai nevoie de ajutor. Asta cu pacanelele, e o mare problema.
Vei ajunge sa te imprumuti de bani, sa ii pierzi si sa ramai si dator. Cunosc cel putin 3 persoane care s-au sinucis din treaba asta. Acum cand esti ok si pe 0 si nu esti dator la nimeni, e timpul sa te opresti. Aparatele sunt setate sa pierzi bani, ai 19% cred ca e in Romania, sansa sa castigi, restul papa ei, SI nu te nimeresti tu sa fii unul din aia 19 la suta, mereu va castiga altul. si cine are aparatele. Cere ajutor de la cineva sa te ajute. Nu pot sa imi imaginez cum e sa fii dependent de aparate, dar am cunoscut multi prieteni care au pierdut familii, s-au sinucis, au stricat alte familii, oameni cu un viitor in fata.
Cere ajutor cuiva, cineva in care ai incredere si stii ca te va ajuta.