| Bunny a întrebat:

Ati observat cat de multe intrebari stupide se tot pun in ultima vreme? Si cat de multi copii(chiar si 10 ani) sunt pe aici? Eu cand aveam 10 ani nu vazusem un calculator in viata mea.Nici nu stiam cum arata asa ceva.Cand eram mica eu ma jucam pe strada cu alti copii cu masinutele si papusile sau tot felul de jocuri(gen Sotronul-care acum nu cred ca mai vedem pe cineva sa il joace), dar copiii din ziua de azi la 12 ani stiu numai alcool, droguri, sex.straight face(nu vreau sa jignesc pe nimeni cu ce am spus. nu ma refer la toti ci la majoritate). Oare ce vor ajunge acesti copiistraight face?

Răspuns Câştigător
| gyna_8995 a răspuns:

Treaba cu intrebari STUPIDE cred ca e din ce in ce mai frecventa pe acest site... nu cred ca toate pers. cu varsta de 10 ani ( de ex eu am 11 dar merg pe 12) ar trebui sa se simta jignite de aceasta intrebare, dar din pacate majoritatea se simt, si din nefericire aceste pers. sunt unele cu bun gust, care stiu sa se exprime dar si sa-si vada de copilaria lor, dar care la un moment dat descopera unele siteuri care sunt ( cum sa ma exprim euthinking) destul de eficiente. si pers. la care tu te-ai gandit in momentul cand ai postat aceasta intrebare,( care din punctul meu de vedere si al altora, chiar e destul de interesanta si ...adevarata,)nu se simt deloc si in gand parca issi spun "ce-i cu asta? daca ea nu a avut sau n-avazut un pc asta inseamna ca eu nu am voie?"

internetul(adresele de email), mobilul, s. a cu toate ca nu sunt pentru. varstele fragede.( si cred ca si pentru mine ar fi cazulblushing) este bine sa le ai, dar doar daca stii cum sa le utilizezi.nu cred ca ar deranja pe vreun utilizator al acestui site ca un copil de 10 ani sa aiba cont pe acest site, si sa dea raspunsuri destul de...folositoare acolo unde este cazul ( poate ca unele intr. sunt unele pe care chiar si cei mici le pot intelege, in ziua de azi nu mai e la fel cum era acum vreo 8-9 ani sa spunem, copiii fiind foarte dezvoltati mintal). insa cred ca p unele pers le-ar enerva chiar, sa gaseasca pe site tot felul de intr stupide pe care pana si eu le detest, dar uneori raspund din lipsa de ocupatie
EX: " ce culoare au ochii vostri ", " m-am decis cu prietenul m-am decis sa-mi incep viata sexuala dar mi-e frica si nu stiu ce" "la ce varsta ati vrea sa muriti" " cine uraste nu stiu ce interpret "

si sunt intrebari chiar frecvente si obostitoare.
mi-a atras atentia un intr-un raspuns ceva. de genul "90% din copii de 10 ani pun intrebari la categoria dragoste si sex " si din pacate chiar asa este, una este sa pui o intrebare si sa gresesti punand-o acolo sau sa pui una decenta chiar si care sa fie in tema cu acasta categorie, si alta este at. cand vezi intrebari de genul" la care fete le place sa faca sex oral?"

si astfel de iintrebari chiar dezgusta.

acum revenind l intrebarea ta "dar copiii din ziua de azi la 12 ani stiu numai alcool, droguri, sex" din pacate e chiar adevarul straight facestraight facestraight face si multi nu fac asta doar din curiozitate, ci ca sa para "cool". insa nu cred ca te ajuta in societate faptul ca fumezi,, ca te droghezi, sau ca mai faci nu stiu c lucru anapoda chiar, si care,. mai tarziu, te va face sa decedezi inainte de vreme.

intrebarea, sau constatarea ta, si a celorlalti chiar, este una destul de...inteligenta, si mai presus de toate interesanta. si la care ar trebui multe pers. sa se gandeasca la ce s-ar putea ajunge, daca intr-o bunna zi toti copiii, poate chiar si persoanele mature, ar ajunge sa se drogheze...continuu.

sper ca nu te-am obosit cu rasp meu, care e chiar si aiurea pe o parte si pe alta nu. depinde si de modul de precepere al oamenilor.

6 răspunsuri:
| daiana a răspuns:

Nu stiu... dar copii din ziua de azi sunt foarte curiosi si sincera sa fiu se gandesc la unele chestii la care unu de 15-16 ani nu se gandeste.
si eu sunt uimita pe zi ce trece.
oare parintii lor stiu de chestiile astea? 90% din copii de 10 ani pun intrebari la categoria dragoste si sex straight face

| madycumada a răspuns:

Buna!
Ai dreptate dar nu ai cum sa ii schimbi tu, sau noi doar daca le scriem aici. Parintii ar trebui sa le ofere educatia necesara pentru varsta lor. Acum sunt multe chestii "cuul" si pe toti ii tenteaza. Numai bine!

| κλάους a răspuns:

Da...ai dreptate. Si eu ma jucam coarda, vatea scunselea, prinsea, regina si regele, lapte gros, prinsa scunsa cu prieteni in fata blocului chiar si acum la 13 ani dar na... Era o intrebare "De cate ori ati facut sex, eu o sa fac cu multi barbati" nu vreau sa jignesc pe autorul acestei intrebari dar nu cred ca avea mai mult de 13 ani.

| DjReal a răspuns:

Si eu mi-am pus intrebarea astalaughingla 10 ani imi stergeam nasul cu maneca la hanoraclaughingsi bateam mingea in spatele blocului pana ne alungau veciniirolling on the floors-a evoluat mult...nu poti zice nimic! abia asteptam sa vina vacanta mare sa ma duc la bunici, sa ii conduc caruta buniculuilaughings. a. m. d Cred ca parintii sunt de vina ca nu au impus o regula intre toate asteathinking dar cred ca au facut asta ca ce au zis daca nu am avut noi macar sa aiba copii nostri si cate si mai catehee heevor ajunge la varsta cand le vor parea rau ca stateau si jucau counter si fifalaughingin loc sa iasa la un baraj afarahee heeatunci cand se vor satura de pc si netstraight face

| HaLoGeNNN a răspuns:

Eu ma bucur ca nu eram in timpul vostru, in care stateai pe strada.Nu inteleg ce va place pe strada.Mie imi place calculatorul happy

| PoseidonIsDrumming a răspuns:

Mai, pana la urma sunt si alte tentatii. sunt alte preocupari chiar daca unele sunt fara sens si neadecvate pentru o asemenea varsta... s-ar putea sa ne miram peste cativa ani pentru ca sigur o sa regrete ca nu au facut lucruri de copii la timpul potrivit