| crixus a întrebat:

Aveti idee de ce tastatura nu are literele in ordine alfabetica?

2 răspunsuri:
| iJustWannaDance a răspuns:

Hey!

eu cred ca tastele sunt asezate astfel(zic la tastatura QWERTY) pentru a-ti si tie mai usor sa scrii.

tii mana stanga pe literele a,r,t,g si mana dreapta pe p,l, m, h, iar degetele mari pe space. astfel ai acoperire pe toata tastatura...

| Ovilacul a răspuns:

Cand a fost inventata masina de scris, literele erau aranjate in ordine alfabetica. Cand o persoana tasta foarte repede aceasta se bloca si din aceasta cauza s-au schimbat ordinea lor pentru a evita asemena situatii. Tipul care a propus noua ordine se numea Shoes. In timp aceasta ordine a devenit oficiala pentru toate tastaturile.