| cxxyy a întrebat:

Azi cred ca este a doua zi cand mi-a venit prima menstruatie. Sa va povestesc pe scurt, azi cand m-am trezit am zis sa-mi iau telefonul de la incarcat si cand m-am ridicat am simtit ca am facut pe mine. Dupa am fost la baie si era sange. M-am spalat si dupa mi-am luat alta pereche de chiloti ca altceva nu aveam ce sa fac. Am decis sa nu ii spun mamei pana nu sunt sigura ca e menstruatia si nu e altceva. Am facut bine? Cum sa ii spun ca mi-a venit ciclul? Cateva sfaturi pentru cand ti-a venit prima menstruatia va rog? Sa va zic ca mi-a curs foarte mult sange, e normal?

Răspuns Apreciat de Editori
| 987632 a răspuns:

Stai liniștită, e ceva normal, dar trebuie sa vorbesti cu mama ta despre acest subiect delicat, nu are de ce sa îți fie teama, e ceva care apare când corpul fiecărei fete e pregătit să devină femeie.Mama ta te va învăța cum se folosește un absorbant, reguli de igienă și tot ce înseamnă menstruație, pentru că altfel vei pata tot.La început nu o sa îți vina regulat, adică nu chiar la 28de zile dar după se reglează.In legătură cu cantitatea e normal sa îți vina destul de mult și de aceea absorbantul trebuie schimbat când se umple.Astea fiind spuse, nu te ingrijora e ceva ce se întâmplă în viața oricărei fete, și apropo ești printre norocoase daca nu ai dureri de burta...

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce sfaturi vrei? Preferi sa ne spui noua decat mamei? Ea iti este alaturi si la usor si la greu.
Ce conceptie aiurea ai!

| Fatamuntilor a răspuns:

Mami ar trebui sa discute cu tine cu mult timp inainte.
Crescuta sub ochii ei nu si-a dat seama ca fetita ei a crescut si a devenit domnisoara.
Initiata tu o discutie
Ii povestesti cea ce ne-ai spus noua si o rogi sa iti dea absorvante, sa te invete cum sa le folosesesti, reguli de igiena si tot ceea ce trebuie sa stii.
Asta cat mai repede... fara absorvant cei pata tot. chiloti, pantaloni, unde stai.

| Michaeel a răspuns:

E normal sa iti curga mult sange. Exista tampoane, spune-i mamei tale sa iti dea sau mergi la magazin sa iti iei.Cel mai bine e sa ii spui mamei tale, nu sa stai pe TPU si sa pui 10 intrebari cu acelasi subiect.

| Dia37Andreea a răspuns:

Despre subiectul asta trebuie sa vorbesti cu mama ta. E ceva normal, nu are de ce sa iti fie rusine. Ii spui normal. Sangele e normal sa iti curga mult fiindca organismul tau nu s-a obisnuit cu asta si regleaza cantitatiile de sange. Cateva luni o sa iti curga mai putin, dar dupa vreo 6-7 luni iti va veni mai mult, adica cantitatea obisnuita. Daca vrei, noaptea poti folosi tampoane de noapte daca simti ca iti vine prea mult. Periodic ar trebui sa te duci sa te verifici la toaleta.